top of page

6 produktów spożywczych, których nie należy myć!

Możesz pomyśleć, że powinieneś umyć przed przetworzeniem i zjedzeniem każdy produkt spożywczy, który przyniosłeś ze sklepu. Ale nie zawsze jest to konieczne, a nawet może przynieść odwrotny skutek. Zobacz, co myć, czego NIE myć i jak to robić poprawnie.
Drób


Wiadomo, surowy kurczak jest śluzowaty po wyjęciu z opakowania i chcesz pozbyć się tej mazi. Ale według specjalistów bezpieczniej jest niszczyć bakterie podczas gotowania. Niedawne badanie dotyczyło osób, które myły surowy drób na posiłek.U 60% z badanych w zlewie wykryto później bakterie, a aż 26% przeniosło bakterie do swojej surowej sałatki.

W surowym mięsie drobiowym mogą być obecne mikroorganizmy saprofityczne, ale także chorobotwórcze. Przez wiele lat główną przyczyną zatruć pokarmowych były bakterie z rodzaju: Salmonella spp., Clostridium, Staphylococcus aureus, Eschericha coli i Pseudomonas. Lista ta nie jest zamknięta. Za szczególnie niebezpieczne uważa się drobnoustroje, które w ciągu ostatnich lat przełamały barierę międzygatunkową, niewątpliwie związaną ze zmiennością drobnoustrojów oraz ich adaptacją do życia w zmieniającym się środowisku i warunkach hodowlanych zwierząt.


Profilaktyka

Należy więc wyraźnie pokreślić iż mycie mięsa nie jest wskazane gdyż może rozprzestrzenić patogeny w otoczeniu (na ubrania, ciało, przyrządy kuchenne, produkty spożywane na surowo). Zawsze natomiast, przed i po obróbce mięsa drobiowego należy pamiętać o właściwym myciu rąk wodą z mydłem. Surowe mięso drobiowe należy przechowywać oddzielone od żywności gotowanej lub gotowej do spożycia, powinno mieć również jak najmniejszy kontakt z różnymi sprzętami kuchennymi i naszymi rękoma.

Pomimo iż, drobnoustroje różnią się wrażliwością na działanie temperatury, poddanie mięsa drobiowego obróbce termicznej prowadzi do otrzymania bezpiecznego produktu. Większość patogenów jest inaktywowana w wysokiej temperaturze. Zastosowanie, przez odpowiedni czas, wysokiej temperatury, zapewniającej w środkowej warstwie 70°C, powoduje zabicie zarówno bakterii jak i wirusów.Czerwone mięso


Podobna sytuacja jak z drobiem. Nie możesz zmyć wszystkich bakterii z czerwonego mięsa. Niektóre są głęboko we włóknach. Wszystko, co odpadnie, spowoduje krzyżowe zanieczyszczenie zlewu i wszystkiego, co się w nim znajduje. Najbezpieczniejszym sposobem na zabicie wszystkich bakterii na czerwonym mięsie jest ugotowanie go do temperatury wewnętrznej co najmniej 145 stopni.

Ryby


Ryby należą do tej samej kategorii co drób i czerwone mięso: jeśli je umyjesz, rozprzestrzenisz bakterie w kuchni. Zamiast tego gotuj. Jedynymi wyjątkami od tej reguły są świeże małże, ostrygi, małże i przegrzebki. Mogą potrzebować płukania, aby pozbyć się piasku i brudu.
Jajka


Tuż przed złożeniem przez kurę jajka, skorupę pokrywa cienka powłoka zwana nalotem. Dzięki temu bakterie nie przedostają się do jego maleńkich porów. Regulacje unijne zakazują mycia i czyszczenia jaj przeznaczonych do sprzedaży i spożycia przez konsumentów. W związku z powyższym jaj nie myją ani ich producenci, ani zakłady pakowania. Jedyną czynnością, jakiej poddawane są niektóre jaja przed trafieniem do sklepów jest ich sortowanie i naświetlanie poprzez lampy UV w sposób, który utrzymuje tę warstwę w nienaruszonym stanie. Dlaczego? Za wczesne mycie jajek w domu nie usuwa zarazków; zamiast tego wpuszcza je do środka gdyż uszkadza strukturę skorupki. Zimna woda może spowodować, że pory w skorupce jajka wysysają bakterie z powierzchni do wnętrza jajka, a tego nie chcesz. Nigdy nie zanurzaj ani nie moczyć jajek w zimnej wodzie. Mycie jajek na długo przed planowanym ich spożyciem jest niewskazane, ponieważ na skorupkach znajduje się naturalna warstwa ochronna, która działa jak membrana chroniąca jajko przed zepsuciem dlatego dłużej zachowują świeżość.


Profilaktyka


Jajka należy przechowywać w lodówce, w wyznaczonym do tego celu pojemniku, który najczęściej zlokalizowany jest na drzwiach. Warunki chłodnicze (niższa temperatura) sprawiają, że aktywność bakterii znajdujących się na skorupkach jest ograniczona i takie jajka są dla nas bezpieczniejsze.

Jeśli jajko faktycznie jest brudne i wytarcie go na sucho nie wystarcza, użyj wody, która jest cieplejsza niż temperatura jajka. Umyj je tuż przed gotowaniem lub kiedy używasz go na surowo.
Grzyby


Z jednej strony oczywiste jest mycie wszelkich produktów, które nie mają na etykiecie napisu „już umyte”. Z drugiej strony, grzyby to małe gąbki, które wysysają wodę — i być może trochę bakterii. Zamiast tego wyczyść grzyby kupione w sklepie wilgotną szmatką.

Jeśli zbierasz grzyby sam: Grzyby im świeższe, tym łatwiejsze do oczyszczenia. Od razu po grzybobraniu oczyszczamy grzyby z piasku i liści. Najlepiej moczyć je w osolonej letniej wodzie przez 30 minut. Następnie spłucz czystą wodą, aż cały brud zniknie. Grzyby przeznaczone na suszenie lub mrożenie nie powinny być myte. Trzeba zdjąć z nich wszystkie listki czy igły i przetrzeć wilgotną szmatką. Można też wyczyścić je pędzelkiem.
Makaron


Nie ma powodu, aby zmyć makaron przed lub po ugotowaniu. Niektórzy ludzie płuczą makaron po ugotowaniu, aby usunąć trochę skrobi, ale to utrudnia sosowi przywieranie do makaronu.
Kilka nieoczywistych produktów które powinniśmy myć przed spożyciem:


Sałaty "Umyte i Gotowe do spożycia"


Paczkowane sałaty często mają na opakowaniu dopisek, że liście zostały już umyte i są gotowe do spożycia. Takie liście po spędzeniu chociażby kilku dni w foliowym opakowaniu, są narażone na rozwój groźnych drobnoustrojów i pleśni. Ich rozprzestrzenianie się jest dodatkowo przyspieszone wykorzystaniem przez producenta nieodpowiedniego tworzywa. Wiele plastikowych tacek i pojemników to idealne środowisko do rozwoju salmonelli czy bakterii e.coli. Z tego względu dokładne mycie sałaty to konieczność.


Awokado


Nie jesz skórki awokado, więc dlaczego miałbyś ją myć? Ponieważ kiedy go kroisz, możesz przenieść na nożu bakterie i brud ze skórki na awokado. Naukowcy ostrzegają, że jedzenie nieumytych owoców awokado może skończyć się infekcją lub zatruciem pokarmowym.Arbuzy i inne melony


Melony rosną na ziemi, więc są na nich szkodniki i mikroorganizmy z brudu i nawozów. W szczególności kantalupa ma siatkowaną skórę, która zatrzymuje bakterie. Dokładnie umyj wszystkie melony tuż przed ich pokrojeniem, aby nie przenieść bakterii ze skórki do miąższu.


Napoje w puszkach


Twoja decyzja. Jeśli martwisz się, co mogło dotknąć puszki, zanim przyłożysz do niej usta, dobrze umyj jej wierzch. W tym przypadku można użyć mydła, ponieważ puszki nie są porowate.


Ziarna zbóż


Niektóre ziarna, takie jak komosa ryżowa i farro, wychodzą z torby dość zakurzone. Jeśli chcesz je spłukać, nie krępuj się.


Fasola i rośliny strączkowe


Nic nie stracisz jeśli zmyjesz z suszonej fasoli kurz. A jeśli wypłuczesz fasolę w puszkach, możesz zmniejszyć ilość sodu średnio o prawie połowę. Na przykład puszka nieodsączonej fasoli zawiera 327 miligramów sodu. Jeśli je wypłuczesz i osuszysz, mają 164 miligramy.Jak myć owoce i warzywa?

Pobieżne opłukanie warzyw i owoców pod zimną wodą może być wystarczające do obmycia z brudu jabłek czy wiśni zerwanych w przydomowym sadzie. Taki zabieg jest natomiast niedostateczny w przypadku produktów, które zostały kupione w sklepie.

Najlepsze rozwiązanie to wykorzystanie do tego celu szczoteczki oraz octu bądź niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Należy wymieszać w misce pięć łyżek octu jabłkowego i litr ciepłej wody. Owoce i warzywa wystarczy włożyć do pojemnika i wyszorować pod wodą za pomocą czystej szczoteczki. Dla zwiększenia efektu można zostawić produkty w roztworze na 2-3 min. Dobrze jest również wyczyścić je z pomocą sody oczyszczonej, a następnie dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.

W przypadku owoców z grubą skórą takich jak: cytryna, pomarańcza, awokado, gruszka czy grapefruit, dobrze jest zalać je wrzątkiem i odczekać około 2 min. Po tym czasie należy wyszorować je szczoteczką i jeszcze raz opłukać je pod bieżącą wodą.


Dużą popularność zyskała także metoda polegająca na ozonowaniu owoców, czyli mycia ich za pomocą aktywnego tlenu z ozonatora.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page