top of page

Butelki na wodę brudniejsze od desek sedesowych - raport

Jak często myjesz bidony na wodę swoich dzieci? Badacze zakończyli najnowsze badanie butelek do wody wielorazowego użytku oraz desek sedesowych. Jak twierdzą wyniki są bardzo niepokojące. Mogą zawierać 40 000 razy więcej bakterii niż przeciętna deska sedesowa.

Zobacz raport:
Badanie zostało przeprowadzone przez zespół badawczy firmy Water Filter Guru. Zespół poddał badaniu butelkę, nakrętkę i słomki lub dzióbki do picia. Wszystkie zawierały dwa rodzaje bakterii – pałeczki Gram-ujemne i pałeczki Gram-dodatnich. Bakterie Gram-ujemne mogą powodować infekcje, wśród których wiele jest coraz częściej opornych na antybiotyki. Niektóre rodzaje pałeczek Gram- dodatnich mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe.


Po znalezienie bakterii, naukowcy przeszli do drugiego etapu badań – porównania butelek z niektórymi przedmiotami gospodarstwa domowego:


1. Butelki zawierają 2 razy więcej zarazków niż zlewozmywak.


2. Butelki zawierają 40 000 razy więcej bakterii niż przeciętna deska sedesowa.


3. Butelki zawierają 4 razy więcej bakterii nie myszka komputerowa.


4. Butelki zawierają 14 razy więcej bakterii niż miska do picia da zwierząt domowych.


Wilgotne środowisko to wylęgarnia zarazków. Eksperci zalecają mycie butelek wielorazowych co najmniej raz dziennie gorącą wodą z płynem do mycia naczyń oraz raz w tygodniu przeprowadzać dezynfekcję butelek. Respondenci ankiety również nie wypadli zbyt dobrze w myciu swoich butelek:


1. Ponad 60% respondentów stwierdziło, że czyści swoje butelki raz lub kilka razy dziennie.

2. 25% Amerykanów myje butelki z wodą zaledwie kilka razy w tygodniu.

3. Ponad 12% tylko kilka razy w miesiącu.


Najgorzej wypadli respondenci z pokolenia Z, myjąc butelki tylko kilka razy w miesiącu.


Według zespołu Water Filter Guru butelki wielokrotnego użytku zawierają średnio 20,8 miliona CFU bakterii. Butelki typu „squeeze-top” były najczystsze i zawierały tylko jedną dziesiątą tej ilości bakterii, czyli około 3 miliony CFU.butelka typu squeeze-top

Jak dbać o butelki wielokrotnego użytku:

 1. Zawsze wypłucz butelkę. Warto wyrobić sobie nawyk natychmiastowego płukania butelki przed każdym napełnieniem.

 2. Zadbaj o odpowiednie czyszczenie. Właściwe czyszczenie zapobiegnie tworzeniu się bakterii w butelkach. Warto używać do tego gorącej wody z płynem do mycia naczyń i wyczyść wszystkie zakamarki za pomocą szczotki do butelek. Obowiązkowo należy również całkowicie rozebrać butelkę przed myciem, aby zapewnić dokładniejsze czyszczenie.

 3. Przechowuj butelki w lodówce. Te przechowywane w temperaturze pokojowej – szczególnie wilgotne czy nieumyte, są bardziej podatne na rozwój bakterii.

 4. Przygotowuj butelki tuż przed podaniem. Zazwyczaj z powodu określonej organizacji dnia mamy nawyk napełniania butelki „na zapas”. Nie jest to dobre rozwiązanie. Powinniśmy napełniać butelkę tuż przed podaniem, aby zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii.

 5. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Niby coś oczywistego, a jednak wiele mam i tatusiów nie czyta podstawowych informacji podanych przez producenta. Warto się z tym zapoznać, ponieważ to właśnie tam uzyskamy informacje na temat sterylizacji czy ich bezpiecznego czyszczenia. A jeśli okaże się, że Wasze butelki można myć w zmywarce to najlepiej umieszczać je w górnym koszyczku urządzenia.

 6. Zwracaj uwagę na właściwe przechowywanie. Pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń dotyczących przechowywania.

 7. Wypróbuj szklane butelki dla dorosłych. Plastik łatwo pochłania zapachy, więc dobrym pomysłem może okazać się wypróbowanie szklanych butelek.

JAK CZYŚCIĆ BIDONY

Niezależnie od tego, czy jest on wykonany ze stali nierdzewnej, aluminium, czy z plastiku, ważne jest jego regularne czyszczenie w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii i przykrego zapachu. Należy to robić nawet wtedy, gdy znajduje się w nim jedynie woda. Po każdym użyciu:

 • zacznij od porządnego przepłukania bidonu oraz jego nakrętki,

 • umyj oba elementy delikatnym płynem do mycia naczyń i wodą,

 • za pomocą szczotki do butelek wyszoruj wnętrze bidonu,

 • dokładnie przepłucz bidon i nakrętkę,

 • odwróć bidon do góry nogami i pozostaw do wyschnięcia. Bułka z masłem!


Doskonale sprawdzają się sposoby i produkty, które na pewno znajdziemy w naszych domach:

 • soda oczyszczona,

 • zamrażarka,

 • sterylizacja (o ile jest to możliwe i dopuszczalne przy danym produkcie).

Soda oczyszczona

Oczyść butelkę sodą oczyszczoną. Po umyciu butelek i usunięciu wszelkich pozostałości umieść dwie łyżki sody oczyszczonej w każdej butelce i napełnij gorącą wodą. Wstrząsaj przez dwie minuty. Następnie odstaw na cztery do sześciu godzin, a potem dokładnie spłucz ciepłą wodą.

Sterylizacja

Sterylizuj. Po umyciu wysterylizuj butelki i wszystkie towarzyszące im części, aby usunąć wszelkie resztki zapachów i bakterii.

Zamrażarka

Banalna metoda a jakże skuteczna. Umieść butelkę w zamrażarce na noc, dzięki czemu niska temperatura zamrozi bakterie i usunie nieprzyjemne zapachy.


Wystarczą odpowiednie metody i przestrzeganie kilku ważnych zasad, aby butelki posłużyły nam dłuższy okres i nie przyprawiły o choroby.


UWAGA!

Pamiętaj aby ne przesadzić w drugą stronę!! Zbyt intensywne szorowanie i czyszczenie w kwasowych substancjach uwalnia nanoplastik. A jego w organiźmie i tak mamy w dzisiejszych czasach w alarmujących poziomach!


21 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page