top of page

Co to są tokotrienole i jak wpływają na nasze zdrowie?


Tokotrienole obok tokoferoli wchodzą w skład rodziny witamin E. Głównym powodem, dla którego tokotrienole mogą być korzystne, są ich właściwości przeciwutleniające.

Przeciętna dieta zawiera więcej tokoferoli niż tokotrienoli, więc naukowcy są coraz bardziej zainteresowani tym, jak suplementacja tokotrienolami może poprawić zdrowie.


Zarówno tokotrienole, jak i tokoferole można nazwać witaminą E. Witamina E jest przeciwutleniaczem , co oznacza, że pomaga neutralizować wolne rodniki .

Wolne rodniki to związki chemiczne związane z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym starzeniem się skóry, rakiem i licznymi chorobami. Wolne rodniki mogą również powodować przewlekłe stany zapalne.


Gdzie je można znaleźć?


Ziarna zbóż są zwykle bogate w tokotrienole. Tokotrienole występują w olejach z otrębów ryżowych, owoców palmy, jęczmienia i kiełków pszenicy, znajdują się w olejach roślinnych, takich jak oleje z oliwek, słonecznika i krokosza barwierskiego, produkty pełnoziarniste i zielone warzywa liściaste.

Tokotrienole nie są powszechnie spotykane w naturze, a kiedy są, zwykle występują na bardzo niskich poziomach.

Olej palmowy jest najbardziej skoncentrowanym naturalnym źródłem tokotrienoli, ale mimo to musiałbyś codziennie spożywać całą filiżankę oleju palmowego, aby spożyć taką ilość tokotrienoli, która zdaniem ekspertów może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Substancje te są więc także dostępne w postaci suplementów w postaci kapsułek lub tabletek.

Cztery formy tokotrienolu to alfa, beta, gamma i delta tokotrienol. Każdy typ zachowuje się inaczej, oferując szereg korzyści zdrowotnych. Chociaż tokotrienole są strukturalnie podobne do tokoferoli, każdy z nich ma nieco inne właściwości zdrowotne.


Co je wyróżnia?

Eksperci uważają, że tokotrienole mają wiele zalet zdrowotnych - niektóre są silniejsze niż te, które znajdują się w bardziej powszechnych tokoferolach. Obejmują one poprawę zdrowia i funkcjonalności mózgu, aktywność przeciwnowotworową i właściwości obniżające poziom cholesterolu.

Coraz częściej można się spotkać z opinią naukowców, którzy sugerują, że tokotrienole są lepszymi przeciwutleniaczami i lepiej wspierają walkę z chorobami układu sercowo-naczyniowego od tokoferoli. Udowadniają, że obecność nienasyconego bocznego łańcucha węglowego umożliwia tokotrienolom skuteczniejsze przenikanie tkanki z warstwami tłuszczów nasyconych niż tokoferolom. To z tego powodu nowoczesna suplementacja powinna opierać się właśnie na tokotrienolach.

Tokotrienole - szczególnie w połączeniu ze skwalenem, fitosterolami i karotenoidami - są powiązane z dobrym zdrowiem w kilku badaniach naukowych. W szczególności tokotrienole mogą skutecznie zmniejszać poziom złego cholesterolu, a także ryzyko i skutki niektórych nowotworów.


Korzyści


Tokotrienole działają jednak na określone wolne rodniki i źródła zapalenia. Badania wykazały, że atakowanie tych celów może przynieść następujące korzyści zdrowotne:


Ochrona mózgu

Niektóre schorzenia mózgu, w tym demencja , choroba Alzheimera i inne formy osłabienia mózgu, są powiązane z uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

Tokotrienole mogą być w stanie zwalczać specyficzny czynnik zapalny związany z problemami zdrowotnymi mózgu.

Badanie z 2014 roku potwierdziło, że przeciwutleniające działanie tokotrienolu i tokoferolu zapewnia ochronę komórek mózgowych przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Niektóre badania sugerują również, że tokotrienole mogą pomóc w walce z chorobą Parkinsona lub spowolnić przebieg choroby.


Poprawa zdrowia serca

Tokotrienole mogą zmniejszać lub odwracać stany zapalne i wolne rodniki, które osłabiają zdrowie serca. Tokotrienole mogą również zmniejszać siłę innych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym wpływ wysokiego poziomu cholesterolu na zdrowie serca.


Zmniejszone ryzyko raka

Tokotrienole mogą zmniejszać ryzyko raka poprzez zwalczanie uszkodzeń spowodowanych przez wolne rodniki. Niektóre badania sugerują również, że ta forma witaminy E może spowolnić wzrost komórek rakowych. Badanie z 2013 roku wykazało, że tokotrienole mogą sprzyjać śmierci komórek raka piersi w laboratorium.

Badania wykazały również, że tokotrienole odgrywają rolę w walce z rakiem wątroby, okrężnicy, prostaty, płuc, żołądka, skóry i trzustki . Niektóre badania sugerują, że gamma i delta tokotrienole mogą być skuteczniejsze w walce z rakiem niż alfa i beta tokotrienole.


Zapobieganie osteoporozie

Tokotrienole mogą na kilka sposobów pomóc w zapobieganiu i zmniejszaniu utraty masy kostnej związanej z osteoporozą. Używanie nikotyny może powodować osteoporozę , ale badania wykazały, że tokotrienol zmniejsza to ryzyko. Badania na szczurach wykazały, że tokotrienol może spowolnić przebieg utraty masy kostnej związanej z wolnymi rodnikami.

Osoby, które już mają osteoporozę, mogą również skorzystać z tokotrienolu. Tokotrienol może wspierać wzrost kości, pomagając organizmowi w zastąpieniu kości utraconej w wyniku osteoporozy.


Poprawa zdrowia żołądkowo-jelitowego

Może to zmniejszyć kwasowość i zapobiec rozwojowi bolesnych zmian. Tokotrienol był szczególnie skuteczny w zwalczaniu skutków stresu w układzie pokarmowym. W badaniu na szczurach, w którym porównano tokotrienol z tokoferolem, sam tokotrienol zatrzymał zmiany hormonalne i kwasowości związane ze stresem.


Zdrowie włosów i skóry

Niektórzy producenci kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry zawierają zarówno tokoferol, jak i tokotrienol w swoich produktach zawierających witaminę E. Ponieważ tokotrienol jest przeciwutleniaczem, może pomóc odwrócić lub spowolnić uszkodzenia skóry spowodowane wolnymi rodnikami.

Teoretycznie mogłoby to zapobiec powstawaniu zmarszczek i pomóc skórze wyglądać młodziej. Niektóre badania sugerują, że zastosowanie tokotrienolu na skórę może pomóc, ale poprawa jest niewielka i potrzebne są dalsze badania.


Nefropatia Cukrzycowa

Uszkodzenie nerek u osób z cukrzycą (nefropatia cukrzycowa). Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie tokotrienoli może nieznacznie poprawić czynność nerek u osób z tą chorobą.


Stłuszczenie wątroby

Gromadzenie się tłuszczu w wątrobie u osób, które piją niewiele alkoholu lub nie piją go wcale (niealkoholowe stłuszczenie wątroby lub NAFLD). Wczesne badania pokazują, że codzienne przyjmowanie tokotrienoli przez okres do roku może poprawić czynność wątroby u osób z NAFLD.
Skutki uboczne


Badania nie ujawniły żadnych spójnych, poważnych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem tokotrienoli.

Podobnie jak w przypadku wielu innych suplementów, głównym ryzykiem są zbyt duże dawki. Należy porozmawiać z lekarzem na temat prawidłowego dawkowania tokotrienoli i nie przekraczać zalecanego dziennego spożycia podanego na opakowaniu suplementu.


Badania naukowe na temat toksykologicznego i farmakologicznego działania tokotrienoli w dawce do 2500 miligramów na kilogram (mg / kg) masy ciała na dobę nie powodował żadnych niepożądanych skutków ubocznych u gryzoni. W większości badań stosowano dawkę 200 mg dziennie.


Osoby z historią alergii, zwłaszcza alergii pokarmowych , mogą chcieć zacząć od suplementu w małej dawce i mogą powoli zwiększać dawkę, jeśli nie odczuwają żadnych skutków ubocznych.

Badania naukowe sugerują, że tokotrienole są ogólnie bezpieczne dla zdrowych ludzi i istnieje niewielkie ryzyko przedawkowania. Jednak tokotrienole mają właściwości przeciwzakrzepowe. Dlatego osoby z pewnymi zaburzeniami krwi powinny unikać ich przyjmowania.Podsumowanie


Tokotrienol jest bardzo obiecujący dla poprawy zdrowia. Ponieważ powoduje niewiele skutków ubocznych lub nie powoduje ich wcale, większość ludzi może go bezpiecznie wypróbować.

Decydując się na suplementację tokotrienolem, wybierz taki na bazie oleju palmowego, ponieważ będzie on najsilniejszy. Sprawdź również, czy jest minimalnie przetworzony, ponieważ produkty te będą zawierać najwyższe możliwe ilości innych substancji chemicznych, które są korzystne dla zdrowia, gdy są przyjmowane z tokotrienolami: fitosterole, skwalen, karotenoidy. Inne opcje obejmują: izoflawony sojowe, miłorząb dwuklapowy i beta sitosterol.

Chociaż kilka badań naukowych może potwierdzić korzyści wynikające z przyjmowania tokotrienoli, suplementy zawierające te dodatki mogą być bardzo drogie.57 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page