top of page

Co twój mocz może ci powiedzieć ?


Lekarze zlecają badanie moczu do diagnozowania lub kontrolowania pewnych schorzeń. Ale ty jako pierwszy możesz być w stanie określić stan twojego zdrowia po prostu patrząc na kolor i gęstość swojego siku.

Mocz to nic innego jak resztki bezużytecznych i szkodliwych produktów przemiany materii w płynnej postaci. Oczyszcza nasz organizm. Wytwarzany jest w nerkach i wydalany za pomocą cewki moczowej, kilka razy dziennie. Dzienna ilość moczu powinna sięgać bowiem 600-2500ml. Norma pH w granicach 4.6-8.0 .


Mocz składa się głównie z wody, mocznika, soli mineralnych i innych substancji, które decydują o wyglądzie moczu.Kolor w zrównoważonym moczu pochodzi z urochromu, produktu odpadowego pochodzącego z rozpadu hemoglobiny. Standardowy kolor moczu w laboratorium określa się jako słomkowy (żółty).


Kolor moczu w zależności od diety i przyjmowanych leków może przybierać różnorodne barwy, niewielkie różnice w odcieniach moczu mogą być spowodowane również stopniem nawodnienia organizmu ale w skrajnych przypadkach zmiana koloru może również świadczyć o chorobach i należy to skonsultować ze specjalistą.
Zmiany koloru moczu związane z dietą

Pigmenty i inne związki zawarte w niektórych produktach spożywczych i lekach mogą zmienić kolor moczu i nie jest to powód do niepokoju.


Pokarmy:

Buraki mogą sprawić, że mocz będzie czerwonawa lub ciemnobrązowa, szparagi, że stanie się zielony (i nada mu specyficzny zapach), a marchewki lub regularne picie soku marchwiowego zmienią kolor na pomarańczowy, jeżyny i rabarbar również mogą mieć taki efekt. Brązowy kolor moczu, nawet w odcieniu coca-coli może być przyczyną spożycia sporej ilości rabarbaru, bobu i aloesu.

Niektóre jaskrawo zabarwione barwniki spożywcze mogą powodować zielony mocz.


Leki i suplementy:

Jaskrawo żółty mocz często przybierający wręcz fluorescencyjną, neonową barwę, wskazuje na przyjmowanie witamin z grupy B, w szczególności witaminy B12.

Niektóre leki stosowane w chemioterapii oraz lek przeciwzapalny sulfasalazyna (azulfidyna); fenazopirydyna (Pyridium) mogą sprawić, że stanie się pomarańczowy. Pomarańczowy kolor moczu może być jednak wynikiem stosowania środków przeczyszczający, kiedy to organizm narażony jest na utratę sporej ilości płynu, bądź w sytuacji nadmiernego wydzielania bilirubiny, odpowiedzialnej za drogi żółciowe.

Ryfampina (Rifadin, Rimactane), antybiotyk często stosowany w leczeniu gruźlicy, może zmienić kolor moczu na czerwonopomarańczowy, podobnie jak fenazopirydyna (Pyridium), lek uśmierzający dyskomfort w drogach moczowych i środki przeczyszczające.

Wiele leków może przyciemniają mocz aż do brązowego, w tym leki przeciwmalaryczne: chlorochina i prymachina, antybiotyki metronidazol (Flagyl) i nitrofurantoina (Furadantin), środki przeczyszczające zawierające cascarę lub senes oraz metokarbamol - środek zwiotczający mięśnie.

Kilka leków przeciwdepresyjnych, uspokajających i przeciwzapalnych wytwarza niebieski lub zielony mocz, w tym amitryptylina, indometacyna (Indocin, Tivorbex) i propofol (Diprivan).


Nawodnienie organizmu:

Normalny kolor moczu zmienia się w zależności od ilości wypijanej wody. Płyny rozcieńczają żółte pigmenty w moczu, więc im więcej pijesz, tym jaśniej wygląda mocz. Kiedy pijesz mniej, kolor staje się bardziej skoncentrowany. Poważne odwodnienie może nadać moczowi kolor bursztynu.


Jednak czasami nietypowy kolor może być oznaką problemu zdrowotnego. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli Twój siku nagle zmieni kolor i nie wiesz, dlaczego.


Zapach moczu

Żywność, witaminy i leki mogą zmienić też zapach moczu. Na przykład szparagi powodują u niektórych osób zapach przypominający amoniak (pachnie jak gnijąca kapusta). Twoje siku może również pachnieć mocniej, jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody lub przyjmujesz suplementy witaminy z grupy B. Ale niektóre schorzenia też mogą to zrobić. Cukrzyca (słodki), infekcje pęcherza moczowego, infekcje nerek (nieprzyjemny) i niewydolność wątroby mogą zmienić sposób, w jaki pachnie mocz. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli nastąpi nagła zmiana i nie zniknie.


Kiedy możesz podejrzewać, że coś jest nie tak :
Krew w Twoim moczu

Jeśli czerwony kolor moczu nie był powodem spożycia buraczków i utrzymuje się przez kilka dni, a w dodatku w moczu pojawiają się skrzypy krwi lub fragmenty tkanek, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Czerwony mocz może być również wynikiem przyjmowania leków przeciwbólowych lub hormonów płciowych lub przez intensywne ćwiczenia. Ale może to być oznaką czegoś poważniejszego, takiego jak choroba nerek, powiększona prostata, rak pęcherza moczowego lub infekcja dróg moczowych i / lub choroba przenoszona drogą płciową.


Mętny mocz

Mętny mocz może sygnalizować szereg możliwych problemów. W przypadku kobiet może to być wynikiem upławów. Inne zmiany, które mogą powodować zmętnienie to: odwodnienie, infekcje pęcherza moczowego i infekcje dolnych dróg moczowych, choroba nerek, w tym kamienie nerkowe.

Infekcja może również powodować biały lub mleczny wygląd moczu. Nadmierny poziom niektórych minerałów, takich jak wapń , może powodować biały mocz, a także zbyt dużo białka w moczu.

Problemy z nerkami i nadmiar białka mogą również powodować pienienie moczu. Przejściowa pienienie jest zwykle wynikiem niestabilnego przepływu moczu. Jeśli zmętnienie w moczu utrzymuje się dłużej niż kilka dni, lekarz powinien zbadać przyczynę.


Zakażenie dróg moczowych

Jeśli masz zapalenie dróg moczowych, twój mocz może być czerwony lub brązowawy lub mieć czerwone plamy albo może być zielony lub mętny i mieć silny zapach. Zapalenia zwykle zdarzają się, ponieważ bakterie dostały się do pęcherza moczowego lub cewki moczowej, rurki odprowadzającej mocz z organizmu. Jeśli masz pieczenie podczas oddawania moczu, lekarz może przetestować próbkę moczu, aby potwierdzić diagnozę. Jeśli to zrobisz, możesz potrzebować antybiotyków Cukrzyca

Jeśli twój lekarz podejrzewa, że ​​możesz mieć cukrzycę, może zbadać, czy we krwi i moczu masz substancje zwane ketonami. Twoje ciało wytwarza je, gdy zaczyna rozkładać tłuszcz na energię, ponieważ nie może wykorzystywać cukru na energię, tak jak powinno. Ketony są podwyższone w cukrzycowej kwasicy ketonowej, która jest stanem nagłym. Gdy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, zmianie może ulec także wygląd i zapach moczu co sam możesz zaobserwować. Zwiększona potrzeba siusiania jest jedną z bardziej charakterystycznych oznak cukrzycy, mocz może być mętny lub spieniony o owocowym zapachu.


Odwodnienie

Jeśli twoje siusiu wygląda na ciemne i nie chodzisz tak często jak zwykle, może to oznaczać, że nie masz wystarczającej ilości wody w twoim ciele. Możesz również czuć się zmęczony lub oszołomiony , a nawet mieć mdłości . Twój lekarz może zbadać próbkę moczu, aby sprawdzić, jaka jest jego koncentracja. Choroba nerek

Pienisty mocz może oznaczać, że masz więcej białka w moczu niż normalnie. Jest to często najwcześniejszy objaw tej choroby, która jest główną przyczyną niewydolności nerek. Niszczy małe naczynia krwionośne nerek. To sprawia, że ​​twoje ciało zatrzymuje więcej soli, wody i odpadów we krwi niż powinno. Twój lekarz może zbadać Twój mocz pod kątem białka zwanego albuminą, aby dowiedzieć się, czy go masz. Kłębuszkowe zapalenie nerek

Krwawy lub spieniony mocz może być oznaką tej choroby. Może również powodować puchnięcie twarzy lub kostek oraz skurcze mięśni i swędzenie skóry. Dzieje się tak, gdy maleńkie filtry w jednej z twoich nerek ulegają zapaleniu. To może powodować gromadzenie się płynów i odpadów w organizmie i powodować problemy, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub niewydolność nerek. Kłębuszkowe zapalenie nerek może być spowodowane kilkoma problemami zdrowotnymi, w tym infekcją lub chorobą autoimmunologiczną. Zapalenie naczyń

Jeśli to wpływa na twoje nerki, twój mocz może mieć kolor herbaty i możesz mieć gorączkę i bóle ciała. Dzieje się tak, gdy twoje własne przeciwciała – które twoje ciało wytwarza do walki z zarazkami – zamiast tego atakują małe naczynia krwionośne w jednym z twoich narządów. Może prowadzić to do obecności krwi i białka w moczu i może spowodować, że nerki przestaną działać. Zablokowanie

Nie chodzisz wiele lub czujesz, że musisz iść często, ale nie sikasz za dużo - kiedy to robisz, może to oznaczać, że coś blokuje mocz przed wydalaniem. Możesz również zobaczyć krew w moczu lub może wyglądać mętnie. Blokada może być spowodowana między innymi powiększeniem prostaty, rakiem pęcherza moczowego, zwężeniem cewki moczowej (forma zablokowania przewodu moczowego) lub skrzepami krwi lub kamieniami nerkowymi, które przeszły przez pęcherz. Kamienie nerkowe

Jeśli twój lekarz uważa, że ​​masz kamienie nerkowe – kiedy pewne minerały tworzą maleńkie kamienie, które blokują rurki, których używasz do sikania – przebada twój mocz pod kątem infekcji, krwi i pewnego rodzaju kwasu. Testy te mogą również pomóc w wykryciu problemów z jelitem cienkim, przytarczycami lub nerkami. Toczeń

Ta choroba ma miejsce, gdy twój układ odpornościowy omyłkowo atakuje pewną część twojego ciała. Jeśli wpływa na nerki (toczniowe zapalenie nerek), może powodować krwawy lub spieniony mocz. Istnieją metody leczenia, ale nie ma lekarstwa, a lekarze nie są pewni, co powoduje ten stan (który dotyczy głównie kobiet). Problemy z wątrobą lub woreczkiem żółciowym

Jeśli twoj mocz jest bardzo ciemny, coś może się dziać z jednym z tych narządów. Zbyt duża ilość niektórych leków, takich jak paracetamol, może prowadzić do problemów. A rak, kamień blokujący drogę do pęcherzyka żółciowego, wirusy takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu C i inne choroby również mogą powodowaćć zmianę koloru moczu. Problemy te mogą powodować, że organizm wytwarza wysoki poziom żółtego płynu zwanego bilirubiną, który powoduje, że mocz staje się bardzo ciemny, a skóra i oczy stają się żółte (jest to nazywane żółtaczką).


Kolor moczu w ciąży


Prawidłowy kolor moczu w ciąży jest taki sam, jak u innych zdrowych osób. Ciąża nie ma bowiem znacznego wpływu na barwę, więc żółty kolor moczu jest zupełnie naturalną reakcją organizmu. Co innego, jeśli przyszła mama zauważy, że jej mocz przybrał białą barwę i mętną konsystencję. Wtedy należy przeprowadzić badanie moczu, gdyż mogą znajdować się w nim niebezpieczne dla płodu bakterie.


Równie niebezpieczna sytuacja ma miejsce w momencie, gdy ciężarna zauważa zielony kolor moczu, ciemny kolor moczu, lub co gorsza, znajduje w nim skrzepy krwi. Jeśli nie jest to czerwony mocz po buraczkach, taki przypadek należy jak najszybciej skonsultować z ginekologiem. Ciemny mocz w ciąży lub każde inne odstępstwo od normy nie powinno być bowiem bagatelizowane, gdyż organizm może wysyłać sygnały o rozwijającej się infekcji, która może zagrozić dziecku.Podsumowując


Biorąc to wszystko pod uwagę, większość dietetycznych wpływów na kolor moczu jest tymczasowa. Często nie trzeba się martwić, z wyjątkiem szczególnych okoliczności wymienionych powyżej jak krew w moczu, zażółcenie gałek ocznych, bólu i częstego oddawania moczu lub skąpomocz, biały, spieniony lub mętny mocz oraz słodki lub nieprzyjemny zapach. Jeśli martwisz się kolorem moczu, porozmawiaj ze specjalistą.


1246 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page