top of page

Czarna Bryonia i Biała Bryonia dwie zupełnie różne rośliny o podobnych właściwościach!

Zaktualizowano: 2 lis 2020

W poszukiwaniu homeopatycznej bryony natknęłam się na dwie rosliny , które mogą mylnie być uważane za jedną. Tym bardziej że ich wygląd, występowanie i zastosowanie jest podobne. Należą jednak do innej rodziny roślin. Ich nazwy nie mają również nic wspólnego z zewnętrznym wyglądem rośliny i ich owoców. Wprost przeciwnie!! Biała Bryonia ma czarne trujące owoce! Czarna Bryonia to krzew o czerwonych owocach , który dorównuje swoją toksycznością swojej poprzedniczce. Skąd więc ponad 2000 lat ich sławy jako rośliny lecznicze?

Czarna Bryonia


Dioscorea communis (czasami umieszczany w oddzielnej klasie Tamus) to gatunek rośliny kwitnącej z rodziny Dioscoreaceae Pochrzynowate i jest znany jako czarna bryonia, lady's-seal lub czarny powój.

Pochodzi z południowej i środkowej Europy, północno-zachodniej Afryki i zachodniej Azji, od Irlandii po Wyspy Kanaryjskie Wyspy, na wschód do Iranu i Krymu. Nazwa gatunku pochodzi od łacińskiego „communis” i oznacza pospolity, rozproszony, znany.Jest to wspinająca się żywopłot i roślina na skraju lasu, która w rzeczywistości jest bardzo trująca, kwitnie od maja do sierpnia i wytwarza czerwone i błyszczące jagody, które można zobaczyć, pokryte mrozem, zimą.


Opis

Black Bryony (Ladies Seal) to pnąca roślina zielna, która osiąga około 2–4 m wysokości. Roślina zwykle występuje w leśnej leśnej strefie, od morza po góry, zwykle w gęstym lesie, ale można ją również znaleźć na łąkach i żywopłotach. Preferuje gleby piaszczyste, gliniaste i gliniaste, wymaga dobrze przepuszczalnej gleby i może rosnąć w ciężkich glebach gliniastych.Roślina preferuje również gleby kwaśne, obojętne i zasadowe (alkaliczne).Roślina ma duży, mięsisty korzeń, który jest prawie cylindryczny o średnicy od 2 do 3 cm.Korzeń ma od 6 do 8 cm długości i ma rozproszone, cienkie włókna korzeniowe. Zewnętrznie korzeń jest czarno-brązowy. Wewnętrznie jest białawy i po obraniu wytwarza śluzowatą pastę. Trzon jest bardzo długi, smukły, kanciasty lub okrągły, rozgałęziony.Słabe pędy bliźniaków wokół wskazówek zegara wokół wszystkiego, co jest w zasięgu, wspinanie się lub pełzanie między drzewami,krzewy i zarośla. Łodyga umiera z powrotem w zimie, ale korzeń jest wieczny.Liście

Liście są spiczaste w kształcie serca o długości 10 cm na 8 cm szerokości (4 na 3 cale), z ogonkami o długości do 5 cm (2 cale), są gładkie z błyszczącym wyglądem, jakby zostały lakierowane, zmieniając kolor na ciemnofioletowy lub jasnożółty, łodygi umrzeć zimą. Kwiaty i owoce

Kwiaty mają okwiaty w kształcie dzwonu i są małe, żółto-zielone i regularne, w pachowych gronach na długich szypułkach. Roślina jest dwupienna. Kwiaty męskie są pojedyncze lub zgrupowane w smukłe grono, rozgałęzione u podstawy, z 6 pręcikami umieszczonymi na podstawie segmentów okwiatu. Kwiaty żeńskie mają krótsze grona, wygięte do tyłu, mało kwitnące, z okwiatem przylegającym do jajnika i krótkimi, pozbawionymi funkcji pręcikami. Przylistki są bardzo małe. Kończyna okwiatu składa się z 5 części. Jest jeden styl. Kwiaty znajdują się na różnych roślinach w formie żyznej i niepłodnej. Żyzne kwiaty rozwijają się w szkarłatne jagody. Jagody są początkowo zielone, a kiedy są dojrzałe, są szkarłatnie czerwone. Jagoda jest podłużna, mało nasiona i niedoskonale 3-komórkowa. Każda jagoda zawiera (3) 6 kulistych nasion w kolorze czerwonej cegły lub brązowawej.
Tradycyjne zastosowania i zalety Black Bryony


 • Zwykle nie jest używany wewnętrznie; był jednak stosowany jako okład na siniaki i stawy zapalne.

 • Korzeń jest przeciw ekchymotyczny, moczopędny, wymiotny, hemolityczny i przeciwzmarszczkowy.

 • Zwykle nie jest stosowany wewnętrznie, ale zmiękczony korzeń jest stosowany zewnętrznie jako okład na siniaki, stawy reumatyczne itp.

 • Wyrażony sok ze świeżego korzenia, zmieszany z odrobiną białego wina , został użyty jako lekarstwo na żwir, który jest silnym środkiem moczopędnym.

 • Wyrażony sok z korzenia, z miodem , został również wykorzystany jako lek na astmę.

 • Nalewka wykonana z korzenia okazuje się najbardziej użyteczną aplikacją do nieprzerwanych paproci, a także owoce zanurzone w ginie są stosowane do tego samego środka.

 • Black Bryony to popularny środek do usuwania przebarwień spowodowanych stłuczeniami i czarnymi oczami itp.

 • Roślina służy do pobudzenia i zaczerwienienia skóry, siniaków, napięć, rozdartych mięśni, dny moczanowej i innych zaburzeń reumatycznych.

 • Czarna Bryonia jest również stosowana do podrażnienia błony śluzowej jelita i jako środek wymiotny.

 • Jest również stosowany jako tonik do wypadania włosów, ponieważ poprawia krążenie krwi w skórze głowy.


Zastosowania kulinarne

 • Młode pędy są jadalne i można je stosować jako substytut szparagów i zwykle zbiera się je wiosną.

 • Młode pędy można jeść na surowo, ale zwykle gotuje się je w gorącej wodzie do różnych sałatek lub stosuje do omletu.


Środki ostrożności

 • Zaleca się ostrożnie stosować czarną bryonię z uwagi na tendencję rośliny do powodowania bolesnych pęcherzy.

 • Cała roślina jest trująca ze względu na zawartość saponin.

 • Dzieci należy ostrzec przed jedzeniem.

 • W celu ochrony rąk należy nosić rękawiczki, ponieważ świeże korzenie powodują poważne zaczerwienienie skóry.

 • Kontakt skóry ze świeżą rośliną prowadzi do powstawania wysypek, obrzęków, krost i pęcherzyków ze względu na drażniące skórę i błonę śluzową igły szczawianowe i histaminę.

 • Podanie wewnętrzne wywołuje objawy silnego podrażnienia jamy ustnej, przestrzeni gardła i przewodu pokarmowego, w połączeniu z wymiotami i intensywną biegunką.

 • Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny tego unikać w dowolnej formie.


Biała Bryonia


Biała Bryonia powszechnie znana jako Bryonia alba, Przestęp biały jest energicznym winoroślem z rodziny ogórków, Cucurbitaceae (kabaczki i melony). Roślina pochodzi z Europy i północnego Iranu. Został również wprowadzony do Stanów Zjednoczonych.

Ma nawyk wzrostu podobny do kudzu, co daje mu wysoce niszczycielski potencjał poza rodzimym zasięgiem jako szkodliwy chwast. Ma wiele innych zwyczajowych nazw tj.: Przestęp biały, Zioło węża, fałszywa mandragora, dziki chmiel, dziki nep, dziki winorośl, drewniana winorośli, drań rzepa, diabelska winorośl, diabelska rzepa... i wiele innych.


W historii podobno August Cezar nosił wieniec z bryony podczas burzy, aby uchronić się przed piorunem. Nudny i gorzki sok z korzenia został zalecony przez Galena i Dioscoridesa jako gwałtowny środek przeczyszczający. Nazywany dzikim nepsem, był ceniony w XIV wieku jako antidotum na trąd. Obecnie, ponieważ jest toksyczny, stosuje się go w ograniczonej ilości do leczenia wielu problemów zdrowotnych.

Culpeper twierdził, że jest to „wściekła roślina wojenna”, dobra na wiele dolegliwości, takich jak „szwy z boku, porażenia, skurcze, konwulsje… Korzeń cudownie oczyszcza skórę ze wszystkich czarnych i niebieskich plam, piegów, kontuzji, trądu, zepsutych blizn lub inne zniekształcenia: jak również wszystkie biegnące strupki i urazy. ”Korzeń jest gryzący i wyśmienicie, a jagody trujące.Korzeń podano na opryszczkę, rwa kulszowa, reumatyzm, lumbago, dnę, zapalenie opłucnej, grypę, zapalenie oskrzeli i krztusiec.Po nałożeniu na skórę korzeń powoduje zaczerwienienie, a nawet pęcherze. Withering zauważył, że wywar wytworzony przez gotowanie jednego funta świeżego korzenia w wodzie jest „najlepszym oczyszczeniem dla rogatego bydła”.


Biała bryonia bierze swoją nazwę od naukowej nazwy Alba, co oznacza „biały”, ale w rzeczywistości ani jej kwiaty ani jagody nie są wcale białe! Jego korona jest limonkowa, a jagody ciemne jak smoła. Nazwa pochodzi od białego lateksu rośliny. Rośliny rosną szybko i zwykle rosną do wysokości 10 stóp, przyczepiając się do pobliskich drzew za pomocą wąsów. Cała roślina jest raczej soczysta, jasnozielona i nieco lśniąca.Opis

Biała bryonia jest szybko rosnącą rośliną zielną, wieloletnią lub energiczną winoroślą, która dorasta do około 2–3 m (80–120 cali) wysokości. Roślina zwykle występuje w starych ogrodach, ścianach, płotach, poboczach i wysypisku. Roślina ma gruby bulwiasty korzeń, który jest brudno biały, mięsisty i otacza mleczny sok o okropnym zapachu. Liście są w kształcie dłoni, naprzemiennie, szeroko z pięcioma klapami, które są pokryte na górnej i dolnej powierzchni małymi białymi gruczołami. Ulotka na końcu jest zmodyfikowana w wąski, szorstki włos.Kwiat

Roślina ma małe zielonkawo-żółte lub żółtawe kwiaty z zielonymi żyłkami i ma 5 płatków o średnicy ½ cala, które rosną w kępce na osi. Istnieją osobne kwiaty męskie i żeńskie. Kwiaty męskie są większe niż kwiaty żeńskie. Mają 5 płatków i 5 zielonych płatków z żyłkami oraz 5 pręcików (jeden wolny i dwie połączone pary). Kwiaty żeńskie są mniejsze i mają 3 znamiona puchate. Płatki mają małe włoski. Kwitnienie zwykle odbywa się od maja do czerwca. Płodne kwiaty można łatwo odróżnić od jałowych dzięki obecności jajnika pod kielichem i na ogół są albo mniej łodygowe (siedzące), albo z bardzo krótkimi łodygami - dwa do pięciu razem.Owoc

Po płodnych kwiatach następują cienkoskóre, gładkie i kuliste owoce (jagody), które zwykle zamykają jedno lub dwa nasiona. Te jagody są kuliste i mają rozmiar groszku o średnicy około 1,5 cm (0,59 cala). Owoce są początkowo jasnozielone, a po dojrzeniu zmieniają kolor na czarny. Owoce są wypełnione sokiem o nieprzyjemnym, cuchnącym zapachu i zawierają od trzech do sześciu dużych nasion, które są lekko jajowate lub podłużne, nieco spłaszczone, szarawo-żółte, nakrapiane czernią i są niezdrowe do jedzenia.

Tradycyjne zastosowania i zalety Białej Bryony

 • Korzeń jest przeczyszczający i drażniący.

 • Świeży korzeń, zebrany zanim roślina zakwitnie, przekształca się w lek homeopatyczny.

 • Mówi się, że jest to jeden z najlepszych leków moczopędnych i doskonały lek na piasek nerkowy, a także wszelkie inne niedrożności i zaburzenia dróg moczowych.

 • Dawniej podawano go przy leczeniu wyprysków i innych zmian skórnych.

 • Był stosowany w kataplazmie i chwalony jako lekarstwo na rwa kulszowa, reumatyzm i lumbago.

 • Jest uważany za przydatny w małych dawkach na kaszel, grypę, zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc.

 • Jest również zalecany w przypadku zapalenia opłucnej i krztuśca, łagodzenia bólu i łagodzenia kaszlu.

 • Sprawdził się w chorobach serca spowodowanych reumatyzmem i dną moczanową, a także w chorobach malarycznych i zymotycznych.

 • Suszony korzeń rośliny używa się w krztuścu.

 • Zioło jest stosowane w bólach stawów i bólach mięśni.

 • Jest stosowany w leczeniu gorączki reumatycznej i reumatycznego zapalenia stawów.

 • Biała bryonia jest stosowana jako środek przeczyszczający w celu łagodzenia zaparć i jako środek wymiotny.

 • Biały bryony jest również stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit, chorób płuc, zapalenia stawów, chorób wątroby i zaburzeń metabolicznych; i aby zapobiec infekcjom.

 • Jest również stosowany w celu zwiększenia oddawania moczu w celu zmniejszenia zatrzymywania płynów.

 • Starożytni Grecy i Rzymianie używali leków przygotowanych z rośliny w leczeniu trądu.

 • Różne ekstrakty uzyskane z białej bryony wykazują działanie przeciwnowotworowe.

 • Jest bardzo skuteczny w leczeniu wielu schorzeń fizycznych, w tym cierpienia lub bólu w ciężkich dolegliwościach zapalnych, które są nasilane przez ruch wspomagany ciśnieniem, wysoką temperaturą ciała z mocnym, powtarzającym się i pulsacyjnym rytmem, bolesną strukturą mięśniową, jak w przypadku siniaków, ostre problemy z płucami lub oskrzelami bez oznak kaszlu, suchego kaszlu, bólu nasilonego przez ciągły kaszel, zaczerwieniony ból czołowy prawego policzka rozprzestrzeniający się na obszar podstawny i drażniący kaszel.

 • Zioło sprzyja usuwaniu nadmiaru ciepła z organizmu, a także walczy z odwodnieniem błon śluzowych spowodowanym stanem zapalnym, który opóźnia wydzielanie.

 • Jest również stosowany jako część terapii przewlekłej i ostrej zakażeń.

 • Biała bryonia oraz przygotowywane z niej leki są odporne na rozpad tkanek i tworzenie się ropy.

 • Biały bryony jest wysoce skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów ciężkich stanów zapalnych trzewi lub opłucnej.

 • Biały bryony może być również zalecany w leczeniu zapalenia płuc.

 • Jest bardzo skuteczny w leczeniu zapalenia błony maziowej, któremu towarzyszą rozdzierające bóle podczas ruchów w dowolnej części ciała.

 • Powinien być podawany pacjentom cierpiącym na długotrwałe gorączki, którym towarzyszą odwodnione błony śluzowe, szczeliny na wargach, nienormalnie intensywne pragnienie, zaparcia, suchy i twardy stolec, brak lub bardzo mało ciemnych barw i oddawanie moczu o wysokim ciężarze właściwym.

 • Powinien być podawany w małych dawkach i kontynuowany przez znaczny okres, aby pacjent nie cierpiał na depresję ani wahania nastroju.

 • Biały bryony należy zasadniczo stosować w leczeniu ciężkich przypadków zapalenia wyrostka robaczkowego.

 • Jest również doskonałym lekarstwem na leczenie duru brzusznego, szczególnie w takich przypadkach, jak dur brzuszny lub zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc i opłucnej z powikłaniami duru brzusznego.

 • Kiedy biała bryonia jest podawana pacjentom cierpiącym na zapalenie sutka lub zapalenie jąder, działa cuda i pomaga złagodzić warunki, szczególnie gdy każdemu z tych stanów towarzyszy wysoka gorączka, ostre i rozdzierające bóle i zaczerwieniona twarz.


Zastosowania kulinarne

 • Skrobia z korzenia jest pokarmem głodowym do przedłużania mąki chlebowej po usunięciu gorzkiego pierwiastka.

 • Młode pędy są spożywane przez osoby przeszkolone. (Uwaga: prawdopodobnie jest bardzo trująca)


Środki ostrożności

 • Wszystkie części rośliny, a zwłaszcza korzeń, są trujące.

 • Korzeń może powodować ciężką biegunkę i wymioty, powodując śmierć w ciągu kilku godzin.

 • Większe dawki mogą być trujące.

 • Spożycie zioła lub przygotowanych z nim produktów może spowodować uszkodzenie nerek, wymioty, drgawki, a nawet niepożądaną aborcję.

 • Przy dość niskich dawkach biały bryony może powodować wiele skutków ubocznych, w tym zawroty głowy, wymioty, drgawki, kolkę, krwawą biegunkę, aborcję, podniecenie nerwowe i uszkodzenie nerek.

 • Samo dotknięcie świeżej białej bryony może powodować podrażnienie skóry.

 • Zjedzenie jagód może spowodować śmierć.

 • Biała bryonia jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią po przyjęciu doustnym.

 • Biała bryonia może powodować poronienie oprócz poważnych konsekwencji zdrowotnych dla kobiety w ciąży lub karmiącej piersią.

 • Biała bryonia jest prawdopodobnie niebezpieczna dla dzieci po przyjęciu doustnym.

 • Biała bryonia może podrażniać żołądek i jelita i pogarszać problemy z żołądkiem.

 • Po nałożeniu na skórę bryony mogą powodować pęcherze, zapalenie skóry (choroba skóry), wysypkę i zaczerwienienie.

 • Bryony może obniżyć poziom cukru we krwi; zaleca się ostrożność u osób z cukrzycą lub hipoglikemią.

 • Unikaj używania bryony u osób ze znaną alergią lub wrażliwością na bryony lub innych członków rodziny Cucurbitaceae.


Bibliografia:
17 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page