top of page

Kiedy zdrowe rzeczy stają się niezdrowe

Zdrowy tryb życia to już nie moda , ale obowiązek w naszym toksycznym świecie. Chyba nie ma już osoby, która nie myśli o świadomym dbaniu o swoje ciało i zdrowie. Ale słyszałeś powiedzenie „co za dużo - to niezdrowo”. Jeśli chodzi o poniższe 12 zdrowych nawyków, to powiedzenie sprawdza się w punkt. Nawet z najlepszym medykamentem, dietą i stylem życia można przesadzić. Poznaj co nas może doprowadzić do choroby zamiast wzmocnić:
1. Ćwiczenia


Możesz zrobić krzywdę swojemu ciału, jeśli zbyt mocno uderzysz na siłownię. Nadużywanie może uszkodzić stawy, ścięgna, więzadła, a nawet serce. Kobiety, które ćwiczą zbyt dużo, mogą zacząć tracić miesiączki lub przyspieszyć utratę masy kostnej, która prowadzi do osteoporozy.


Wskazówki: Jak dużo jest za dużo? Jeśli twoje treningi sprawiają, że jesteś wyczerpany lub rozdrażniony, lub jeśli masz trudności ze snem, jedzeniem lub koncentracją, być może nadszedł czas, aby się wycofać.

2. Sen


Jeśli zdrzemniesz się, możesz wyrządzić swojemu ciału więcej szkody niż pożytku. Zbyt dużo snu może również wiązać się z problemami zdrowotnymi. Podczas gdy potrzeby wszystkich osób w zakresie snu są indywidualne – niektórzy potrzebują zaledwie 6 godzin, aby poczuć się odświeżonym, podczas gdy niektórzy mogą potrzebować 9 godzin.


Wskazówki: Jeśli twój wzorzec snu zmienia się lub śpisz za dużo i nadal nie czujesz się wypoczęty, porozmawiaj z lekarzem.

3. Antybiotyki


Antybiotyki zabijają wiele bakterii wywołujących infekcje i choroby. Więc jaka może być szkoda w zażyciu niektórych, jeśli masz katar, pomyślisz. Okazuje się, że bakterie mogą się zmienić, jeśli zbyt często mają kontakt z antybiotykami. To czyni je odpornymi na leki.


Wskazówki: Przyjmuj antybiotyki tylko wtedy, gdy masz pewność, że ich potrzebujesz. Pomyśl o ziołowych odpowiednikach.

4. Uszczęśliwianie innych


Dobrze jest uszczęśliwiać ludzi, ale jest cienka granica między byciem pomocnym a byciem natrętnym lub wykorzystywanym. Jeśli zgadzasz się z innymi tylko po to, aby zachować spokój lub podjąć się zbyt wielu zadań, ponieważ nie możesz odmówić, może to sprawić, że będziesz nieszczęśliwy lub zrobisz coś wbrew twojemu zdrowiu.

Wskazówki: Po prostu powiedz nie! Ćwicz te umiejętności, aby pomóc zachować zdrowie psychiczne: Zadawaj pytania, aby upewnić się, że wiesz, w co się pakujesz. Zadaj sobie pytanie: co z tego dla ciebie? Następnie odpowiedz stanowczo i wiedz, że nie musisz podawać powodu odmowy. „Nie” może być pełnym zdaniem.

5. Seks


Seks to nie tylko zabawa. To jest dobre dla ciebie. Każdy orgazm wyzwala zalew hormonu oksytocyny, który poprawia nastrój. Może poprawić zdrowie serca, zmniejszyć stres i depresję, poprawić samoocenę i lepiej spać. Naukowcy wciąż zastanawiają się, czy można być „uzależnionym” od seksu. Jednak możesz mieć nadaktywny popęd seksualny. To sprawia, że ​​myślisz i działasz na uczuciach seksualnych więcej niż przeciętna osoba. Kiedy skupiasz większość swojej uwagi na seksie, może to negatywnie wpłynąć na twoje codzienne życie i relacje. Możesz dokonać złych wyborów, które zaważą na zdrowiu psychicznym i fizycznym twoim oraz twoich bliskich.

Wskazówki: Zapytaj sam siebie "dlaczego?". W niektórych przypadkach koncentracja na seksie może być spowodowana innymi problemami medycznymi. Skontaktuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy może to wynikać z przyjmowanych leków, sytuacji nadużyć, a nawet guza mózgu. Grupy wsparcia i doradztwo mogą również pomóc w przywróceniu normalnego życia.

6. Dezynfekcja rąk


To najlepszy sposób na powstrzymanie zarazków. Jednak mydliny pojawiające się zbyt często w twoim życiu mogą być niezdrowe. Badania pokazują, że zbyt duża ilość może uszkodzić skórę i zapewnić zarazkom miejsce do wzrostu i rozwoju. Nie mówiąc o substancjach chemicznych wcieranych w skórę.


Wskazówki: Oczywiście zawsze pamiętaj o myciu rąk po skorzystaniu z toalety, ale też po powrocie z zakupów, z pracy, z zajęć sportowych, czy po wyjściu z autobusu. Ręce należy myć także przed i podczas przyrządzania posiłków, po pobycie z dziećmi na placu zabaw, po wyjściu z przychodni, czy po skorzystaniu z windy. Ważne jest jednak, aby ręce umyć w prawidłowy sposób oraz ekologicznymi środkami. Woda i mydło to skuteczna broń w walce z wirusami i bakteriami, które gromadzą się na naszej skórze. I wcale nie potrzebujemy do tego mydła „antybakteryjnego”, w składzie którego wciąż można znaleźć uważany za niepożądany w kosmetykach triklosan. Łagodne mydło roślinne na bazie olejów z dodatkiem olejków eterycznych w zupełności wystarczy.7. Zdrowa żywność


Jesz tylko jedzenie, które jest dla ciebie dobre? Świetnie! Ale ile jesz? Przejadanie się powoduje wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę typu 2, problemy z kośćmi i stawami, problemy ze snem, a nawet depresję – bez względu na rodzaj jedzenia, które wkładasz na swój talerz. A jeśli przyjmiesz więcej kalorii niż spalasz, przytyjesz, co może prowadzić do chorób serca i udaru mózgu.

Wskazówki: Liczy się jakość oraz ilość przyjmowanych potraw. Zwracaj uwagę na wartości kaloryczne jeśli nasz problemy z otyłością. Może czas skorzystać z wyliczenia BMI ile kalorii dziennie dla ciebie jest wskazane.

8. Woda


To ekstremalnie rzadkie, ale możesz pić za dużo wody. Kiedy to robisz, nerki nie mogą wystarczająco szybko pozbyć się nadmiaru płynu. To obniża poziom sodu we krwi do niezdrowego poziomu – stan zwany hiponatremią. Może powodować nudności, osłabienie i zmęczenie, ból głowy lub, w ciężkich przypadkach, drgawki, śpiączkę i śmierć. Jesteś bardziej zagrożony, jeśli jesteś sportowcem, który ćwiczy przez długi czas, jak maratończyk.

Wskazówki: Pij wodę często ale pilnuj odstępów czasu porcji, najlepiej PRZED każdym posiłkiem (30min), kawą, herbatą i wysiłkiem fizycznym który planujesz. Posól wodę (1/3 łyżeczki na 1l wody, lub dodaj cytrynę lub/i imbir.

9. Praca


Czy pozostajesz w biurze długo po zakończeniu pracy? Może naprawdę kochasz to, co robisz, a może jesteś pracoholikiem. Jeśli czujesz, że powinieneś pracować cały czas i wolisz wybierać pracę zamiast relacji, to możesz być ty.

Wskazówki: Odpuść sobie, znajdź czas dla siebie, idź na spacer, jogę, medytację. Rób przerwy od pracy co 45 minut aby rozprostować kości , rozciągnąć się. Uwierz, to sprawi że będziesz bardziej wydajny, bo szybciej się zregenerujesz i wpadną do głowy nowe pomysły.


10. Czas smartfona


Ułatwiają wiele rzeczy, ale jeśli nie możesz przestać patrzeć na swój smartfon może to utrudnić Ci prawdziwe życie. Może wpływać na twoje relacje z ludźmi, nastrój, jakość snu, a nawet chemię mózgu.

Wskazówki: Zmień styl życia i plan dnia. Zaplanuj różne rzeczy do zrobienia w godzinach, w których najprawdopodobniej korzystasz z telefonu. Ustaw limity czasu, jaki chcesz na to poświęcić, usuń zbędne aplikacje, wycisz powiadomienia i wyłącz go, gdy go nie używasz. Kup zwykły budzik i wyrzuć telefon z sypialni!!! Jeśli jest na prawdę trudno, szukaj wsparcia — przyjaciele i rodzina mogą pomóc Ci utrzymać kontrolę.

11. Witaminy


Zapewnią zdrowie Tobie i Twojej rodzinie, prawda? A może nie. Źle dobrana suplementacja może przysporzyć więcej problemów niż pożytku. Ilość, pora dnia, połączenia oraz interakcje suplementów z lekami są bardzo istotne. Zbyt dużo żelaza może powodować nudności i wymioty, a nieodpowiedni rodzaj, pora lub czas podawania nie pomoże się jej wchłonąć. Zbyt dużo witaminy A branej w złym połączeniu może powodować między innymi problemy ze wzrokiem. Nadmiar witaminy D może osłabiać mięśnie, a nawet prowadzić do problemów z sercem. A witaminy K i E mogą powodować problemy z krwawieniem.

Wskazówki: Jeśli nie jesteś pewny jak się suplementować, skontaktuj się ze specjalistą.12. Przyjaźnie


Przyjacół nigdy dość, prawda? Być może. Według niektórych badań liczba osób, które naprawdę możesz nazwać „przyjacielem”, wynosi około 150 do 200. Twój mózg nie może przetwarzać więcej. A jeśli chodzi o najlepsze przyjaźnie, liczba ta jest znacznie niższa – około pięciu. Badania są jednak w toku, zwłaszcza że media społecznościowe łączą ludzi na nowe i różne sposoby. Jeśli jednak uważasz kogoś za swojego przyjaciela, ale czujesz że coś jest nie tak, nie jest ci dobrze w tej relacji i wszędzie widzisz ostrzegawcze lampki. Jeśli ta relacja nie ciągnie cię w górę, ale w dół, możesz być uwikłany w toksyczną przyjaźń.

Wskazówki: Jeśli czujesz się zmęczony swoim przyjacielem, a także przez niego manipulowanym, krytykowanym i wykorzystywanym, nie jest to zdrowa przyjaźń. W tworzeniu zdrowych związków pomocna jest samoświadomość oraz znajomość własnych deficytów. Osoby, które otrzymały za mało wsparcia i miłości od rodziców, mogą szukać akceptacji i bliskości u przyjaciół, osaczając ich swoimi potrzebami i próbując „uwiesić się” na nich emocjonalnie. Mogą również starać się zadowolić przyjaciela kosztem własnych potrzeb, aby w ten sposób zdobyć jego sympatię. Receptą na poradzenie sobie z toksycznymi ludźmi może być zerwanie z nimi kontaktu. Można też starać się uzdrowić relację poprzez zmianę swojego zachowania. Kiedy manipulacje zostaną zauważone i rozpoznane, można sobie z nimi poradzić, demaskując je (mówiąc np. „Nie podoba mi się to, że mnie kontrolujesz”, „To, że czujesz się nieszczęśliwa, nie usprawiedliwia twojej nieuprzejmości”, „Nie jestem odpowiedzialna za twoje życie, samopoczucie”, itp.). Pomocna jest też asertywność i jasne stawianie granic, np.: „Nie mogą ci dzisiaj poświęcić całego dnia, muszę się zająć swoimi sprawami”, „Nie prosiłam cię o radę w sprawie ubioru, urządzania domu, swojego małżeństwa, itd.”

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page