top of page

Kobiety piją bentonit, aby schudnąć. Czy to najbardziej ryzykowne szaleństwo dietetyczne?


  •  Fiona Nicholl kupiła „glinę oczyszczającą”, gdy chciała schudnąć, tracąc 10 kg w ciągu dziesięciu dni

  • Pochodząca z Ameryki firma zajmująca się dietą glinką jest obecnie warta 2 miliardy funtów

  • Fitnersi  połykają gliniane tabletki lub mieszają sproszkowaną glinkę z sokiem

  • Glinka pęcznieje  w żołądku do 12 razy większej niż  pierwotna objętość  , co ogranicza napady głodu

  • Wielbiciele twierdzą, że glinka wysysa toksyny i przyspiesza metabolizm

  • Jednak strażnicy twierdzą, że niebezpiecznie wysoki poziom arsenu w glinie może powodować niewydolność nerek, uszkodzenie mózgu i nerwów oraz raka

Kiedy Fiona Nicholl zauważyła kremową sukienkę na wieszaku, była nią oczarowana. „To była miłość od pierwszego wejrzenia” - mówi . „Wiedziałem, że będzie idealny na wesele mojej przyjaciółki.

Ale kiedy ją przymierzyłem, do oczu napłynęły mi łzy. Sukienka wyglądała tak atrakcyjnie na drążku, ale przylegała do mojej figury w rozmiarze 14 i marszczyła się na brzuchu. Wyszłam ze sklepu z pustymi rękami i obiecałam sobie, że schudnę - miałam 10 lat - i wrócę po sukienkę. Był czerwiec 2012 roku i miałem trzy miesiące do ślubu ”.
Podczas gdy większość kobiet jadła rozsądniej, ćwiczyła i liczyła kalorie, Fiona przyjęła bardziej radykalne podejście: zaczęła pić glinę, aby schudnąć.

Brzmi dziwnie, ale te „gliniane środki czyszczące” to najnowszy produkt, który przemysł dietetyczny - wart 2 miliardy funtów - naciska na kobiety, które desperacko chcą schudnąć. Chociaż niektórzy są uważani przez lekarzy za niebezpiecznych, to nie powstrzymało tego jako trendu, najpierw w Ameryce (gdzie indziej?), a teraz tutaj.

W Polsce znaleźliśmy jedną firmę na internecie która oferuje kuracje, nazywa się Bentolit.

Oczyszczanie polega na połykaniu glinianych tabletek lub mieszaniu sproszkowanej glinki z sokiem. Uzasadnieniem jest to, że glina - zwykle glina bentonitowa, super chłonny rodzaj popiołu wulkanicznego wydobywanego w Stanach Zjednoczonych i Chinach - pęcznieje do 12 razy więcej niż pierwotna objętość w żołądku, zmniejszając napady głodu.

Co to jest Bentonit?

Bentonit to skała osadowa, która naturalnie występuje m.in. na terenie Kielc oraz Karpat. Bentonit jest kruchy, może być biały, żółty szary lub brunatny. Związek pod wpływem wody pęcznieje. Bentonit jest bogatym źródłem potasu, sodu, aluminium oraz wapnia. Bentonit to substancja, która znajduje się wielu produktach spożywczych. Na etykietach oznaczana jest symbolem E558. Substancja zapobiega zbrylaniu się, zagęszcza produkt, stanowi także nośnik dla innych barwników, które stosuje się do produkcji żywności czy wina. Producenci żywności używają go do barwienia wina oraz do klarowania soków, piwa, wina i miodów pitnych. Można go znaleźć także w kawie rozpuszczalnej, aromatach, przyprawach, tłuszczach i olejach jadalnych. Dodawany jest także do mleka w proszku, soli spożywczej oraz jej zamienników, serów twardych półtwardych i topionych, zwłaszcza tych sprzedawanych w plasterkach. Czasem dodaje się go do gum do żucia oraz ryżu.


Wielbiciele odchudzania bentonitem twierdzą, że niestrawna glinka również wysysa "toksyny '' dzięki swojej wchłanialności i pomaga przyspieszyć spowolniony metabolizm, usuwając wolno przemieszczające się odpady w jelitach, w podobny sposób jak irygacja okrężnicy. Chodzi o to, że po usunięciu nagromadzonych odpadów organizm może łatwiej trawić pokarm i wchłaniać więcej składników odżywczych.

Bentonit jest powszechnie stosowany obok łuski psyllium( babki płesznik) z łupin nasion. Te łuski nie mogą być trawione przez jelito cienkie, ale są rozkładane i działają jak gąbka w przewodzie pokarmowym.


Mówi się, że wysoka zawartość błonnika sprawia, że ​​glina szybko przemieszcza się w twoim systemie. Reklamowane wyniki są imponujące: wszystko, co może spaść do 4-5 kg w ciągu dziesięciu dni.


Nic dziwnego, że detaliści internetowi i sklepy ze zdrową żywnością na Zachodzie sprzedają wszystko, od tabletek za 10 funtów po 200 funtów „mistrzowskie oczyszczanie”. Zaczęły pojawiać się nawet diety pudełkowe odchudzające z gliną, które kosztują nawet 1000 funtów tygodniowo.


„Zawsze lubiłam wygodę , więc zawsze po każdej diecie był efekt jo-jo” - mówi Fiona, konsultantka biznesowa z Wilmslow w Cheshire. „Zwykle próbowałem zagłodzić się, aby schudnąć, co wiedziałem, że nie jest dla mnie dobre”.

Kiedy przyjaciółka, która schudła 34 kilogramy, powiedziała jej o siedmiodniowym Home Detox Box, opracowanym przez brytyjską specjalistkę od detoksykacji Fionę Robertson, zdecydowała się na to.„Poszukałem trochę informacji w Internecie i chociaż nie wiedziałem zbyt wiele o glinie, utrata wagi pokonała wszelkie obawy. Brzmiało to idealnie, ponieważ oznaczałoby to, że mogę szybko schudnąć bez uczucia głodu ”.

Pudełko zawierało suplementy probiotyczne do ponownego wprowadzenia dobrych bakterii do jelit, kapsułki enzymatyczne optymalizujące rozkład tłuszczów, zestaw do domowej lewatywy oraz 200g mieszanki bentonitu i łuski psyllium.

Przez pierwsze trzy dni Fiona nie jadła nic, tylko wypijała suplementy i wypijała cztery do pięciu mulistych soków gliniastych.

„Było ciężko” - mówi. „Chociaż soki wydawały się wypełniać mnie, wydawały się też wysysać energię, a jedyne, czego pragnąłem, to spać. Naprawdę nie mogłem się na niczym skoncentrować i kładłem się dalej.

Ona nawet podawała własną lewatywę raz lub dwa razy dziennie. Zawsze miałem spowolnione jelita, więc wielokrotne wizyty w łazience w ciągu dnia były w rzeczywistości przyjemnym uczuciem oczyszczania. W środku czułam się lżejsza niż przez lata."

Czwartego dnia wprowadziła zdrową żywność, taką jak owoce, warzywa i sałatki, ale nadal piła soki z glinki trzy lub cztery razy dziennie. „Postawiłam to bardzo prosto, powoli wprowadzając pokarmy takie jak ryż i obserwując, jak się one czują w moim ciele” - mówi Fiona.

Waga spadła i w ciągu dziesięciu dni Fiona straciła 5 kg i zmniejszyła rozmiar sukienki. Od razu poszła kupić sukienkę w mniejszym rozmiarze, którą zostawiła na wieszaku kilka tygodni wcześniej.

„Pięknie pasowała i uwielbiałam widzieć się w niej na weselu” - mówi Fiona, która teraz raz w roku przeprowadza detoksykację z glinki i poleca ją znajomym.

„Nie martwię się o skutki uboczne glinki. Od tamtej pory utrzymuję moją wagę na równi. Po skontaktowaniu się Fiona Robertson powiedziała, że ​​jej suplementy nie zawierają arsenu ani ołowiu i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia."Eksperci są jednak znacznie mniej entuzjastyczni - lekarze ostrzegają, że oczyszczanie gliną może nawet okazać się śmiertelne.

Mówią, że nie ma medycznych dowodów na to, że glina może usuwać niebezpieczne substancje z organizmu lub prowadzić do długotrwałej utraty wagi, a organizm nie potrzebuje pomocy w wydalaniu odpadów. Dr Anton Emmanuel, gastroenterolog z University College Hospital w Londynie, mówi: „Glinka działa jak żywica i wiąże wszystko - zarówno dobre, jak i złe - utrudniając organizmowi trawienie ważnych składników odżywczych, takich jak żelazo i wapń”.

„W glinie znajdują się minerały, które mogą powodować zatrzymywanie płynów i, z kolei, pogorszenie funkcji serca i nerek” - mówi dr Emmanuel. „Perforacja jelita może również wystąpić, ponieważ jelito może się kurczyć i przedziurawić, tworząc„ blokujący ”guzek w jelicie”.

Pojawiły się również ostrzeżenia, że ​​babka płesznik powoduje wymioty, silny ból brzucha i krwawienie. Dr Emmanuel dodaje, że zmiana funkcji jelit w organizmie na krótki, ale intensywny okres może mieć nieprzewidywalne skutki.

„Dla jednych to wszystko spowolni, a dla innych przyspieszy. Ale cokolwiek się stanie, wszelkie dramatyczne zmiany wagi będą krótkotrwałe ”.Dla Pauli Wyatt, 47-letniej administratorki organizacji charytatywnej z Chesham, Buckinghamshire, te natychmiastowe wyniki - choć krótkotrwałe - są warte niewygodnych skutków ubocznych. Próbowała oczyścić się glinką, ponieważ przez jej stresujący tryb życia była coraz grubsza.

„Moja skóra była pełna rozstępów, moje trawienie było spowolnione i ogólnie byłam ospała i potrzebowałam zmiany” - mówi Paula. W czerwcu 2013 r., kiedy miała już dość takiego życia, wpisała w Google „rekolekcje” i „Francję” i znalazła tygodniową przerwę na oczyszczanie z bentonitem za 750 funtów w Biarritz.

„Podobał mi się pomysł całkowitego odtrucia w cudownym miejscu” - mówi. „Miałem rozmiar 46 - wszystko, co nosiłem, było niewygodne, ponieważ byłam tak wielka”.

Po przyjeździe rozpoczęła trzydniowy post z sokiem gliniastym, pijąc cztery do pięciu soków dziennie i przechodząc do surowej żywności czwartego dnia.

Przez pierwsze kilka dni Paula miała zaparcia, zmęczenie i bóle głowy. „Ale zanim wyjechałam, poczułam się jak nowa osoba” - mówi. „Miałem trzeźwość umysłu, wzdęcia i pryszcze zniknęły i byłem pełen energii. W tym tygodniu straciłem też 5 kilo, co było dużym bonusem."

Zarejestrowana dietetyk Charlotte Stirling-Reed mówi, że obietnica niemal bezproblemowej utraty wagi jest tym, co sprawia, że ​​dieta jest tak kusząca dla kobiet. „Niestety, ludzie nadal wierzą w pomysł szybkiego rozwiązania problemu utraty wagi. Zmiana zachowania jest bardzo trudna do zrobienia, a wszystko, co obiecuje szybką i łatwą odpowiedź - zamiast zmiany diety i ćwiczeń - jest po prostu grą na ich wrażliwości ”.

Ale dla 33-letniej Ewy Macur glinkowe oczyszczanie pomaga, gdy za bardzo sobie pozwala na zachcianki. W styczniu 2012 roku, z polecenia znajomego, wylała 175 funtów na zestaw Detox Kit z Organic Pharmacy.

Zestaw zawierał suplementy, które trzeba było przyjmować rano i wieczorem przez dziesięć dni, z których jeden zawierał glinę.

Firma twierdzi, że spowoduje to lepszą skórę, więcej energii i lepsze trawienie. Po skontaktowaniu się mówi, że jego suplementy nie zawierają arsenu ani ołowiu i zawsze informują klientów o wszelkich potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia.

„W święta przytyłam kilka funtów i poznałam kogoś, kto z tym zestawem bardzo szybko schudł” - mówi Ewa, farmaceutka z Battersea w Londynie. Zaczęła przyjmować suplementy, uważając, aby ćwiczyć, zdrowo się odżywiać i unikać alkoholu. „Na początku byłam bardzo zmęczona i zaczęły mnie boleć głowy” - mówi

Po kilku dniach objawy ustąpiły i zaczęła odzyskiwać energię. „Pod koniec schudłam 4,5 kilo i czułam się o wiele zdrowsza” - mówi Ewa, która ponownie przeprowadziła detoksykację w styczniu 2013 roku, a teraz planuje robić to corocznie jako poświąteczne oczyszczanie.

„Daje mi to pozwolenie na pobłażanie sobie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ wiem, że mogę z łatwością zrzucić wagę” - wyjaśnia.


Niestety nie ma potwierdzonych badań naukowych dla tych wspaniałych właściwości bentonitu.

Dwa niezbyt szeroko zakrojone badania wykazały, że suplementy z montmorylonitem wapniowym zmniejszają zakażenie aflatoksynami (substancje wydzielane przez grzyby i pleśnie, obecne m.in. w nadpsutej żywności) oraz mogą łagodzić objawy zespołu jelita nadwrażliwego typu C.

Poza tym większość eksperymentów prowadzono na zwierzętach lub in vitro.


O ile zewnętrzne stosowanie błękitnej glinki bentonitowej jest uznawane za całkowicie bezpieczne, spożywanie jej może wywoływać efekty uboczne:

  • może ona zaburzać wchłanianie leków i substancji odżywczych z jedzenia. Dlatego ściśle przestrzegaj zasady, by zawiesinę pić na godzinę przed posiłkiem bądź zażyciem leków lub dwie godziny po

  • stosowanie glinki bentonitowej jako suplementu diety może spowodować wyjałowienie układu pokarmowego. Dlatego nawet po tygodniowej “kuracji” powinnaś przyjmować probiotyki, aby odbudować florę bakteryjną jelit

  • przekraczanie zalecanej dawki, zwłaszcza przez dłuższy czas grozi zaparciami i niedoborami składników odżywczych (m.in. potasu)

  • zachowaj czujność, widząc zalecenia, aby bentonit mieszać z “żywą” (surową, nieoczyszczoną) wodą. Możesz się w ten sposób narazić na zakażenie drobnoustrojami, m.in. bakteriami coli. Nie radzimy również stosowania lewatyw z glinką (takie zalecenia pojawiają się na niektórych blogach) – mogą spowodować niedrożność jelit!

15 wyświetleń0 komentarzy

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page