top of page

Modne buty sportowe są szkodliwe dla stóp.

Dlaczego modne, wyprofilowane sportowe buty, które pomagają podczas treningu nie są zdrowe dla codziennego użytkownika i dlaczego buty do biegania - są tylko do biegania ;) ?


Nowoczesne buty sportowe mają pomagać w treningach. Zdefiniowana na nowo podeszwa zewnętrzna zapewnia większą wszechstronność, a środkowa o podwójnej gęstości zapewnia wygodę tam, gdzie jej potrzebujesz. Ale okazuje się że są również szkodliwe dla stóp. Sprężyny w palcach pojawiają się w naszym obuwiu coraz częściej – dzięki czemu buty zakrzywione z przodu są częstym widokiem na naszych ulicach i w naszych salonach. Teraz naukowcy uważają, że znaleźli przyczynę ich rosnącej popularności – jednym słowem lenistwo. Odkryli oni, że buty ze sprężynującymi wkładkami w palcach wymagają mniej pracy mięśni stóp niż buty na płaskim obcasie.Stopa została zaprojektowana w taki sposób, aby podczas obciążania wszystkie palce u nóg znajdowały się całkowicie płasko na podłożu. Ponieważ 18 z 19 ścięgien stopy jest przyczepionych do palców, pozostawienie ich w pozycji płaskiej zasadniczo zakotwicza całą stopę w podłożu i zwiększa stabilność. Podczas stania, przysiadu lub martwego ciągu palce u stóp płasko na ziemi pozwalają palcom uchwycić ziemię i zapewnić stabilność całej stopie, a tym samym reszcie ciała. Podczas chodzenia/biegania palce u nóg mają za zadanie chwytać ziemię, a reszta stopy pochyla się do przodu nad „kulą stopy”.


Niestety, już wiele lat temu producenci obuwia zaczęli konstruować buty całkowicie pomijając tę potrzebę. Jeśli dokładnie przyjrzysz się wielu swoim butom, ich przednia część będzie często uniesiona nad podłoże o kilka stopni. Ta funkcja zwana „sprężyną palców” była pierwotnie wbudowana w grube i nieelastyczne buty, aby pomóc w „przetaczaniu” stopy do przodu podczas chodzenia. Pomyśl o tym, jak o dnie fotela bujanego na stopie.Widzisz, kiedy producenci zaczęli tworzyć buty z grubszymi podeszwami, zdali sobie sprawę, że nie można w nich chodzić „normalnie”. Zamiast więc włóczyć się przez cały dzień, jakbyś wybierał się na wędrówkę w butach śnieżnych po zaśnieżonym zboczu góry, dodano lekkie podchylenie przodu buta. Nagle możesz chodzić bardziej „normalnym” sposobem chodu, podczas gdy stopa przesuwa się do przodu od pięty do palców.
Dlaczego więc stanowi to problem?


Zasadniczo sprężyna palców powoduje, że palce stopy „przestają działać”. Kiedy w nienaturalny sposób uniesiesz palce nad ziemię, nie będą one mogły już optymalnie funkcjonować w bucie. Z biegiem czasu ta ograniczona stymulacja mniejszych mięśni stopy, które kontrolują palce, może prowadzić do osłabienia i atrofii.


Sprężyna palców powoduje również brak równowagi pomiędzy mięśniami i ścięgnami biegnącymi po górnej i dolnej części stopy. Dzięki sztucznemu odrywaniu palców od podłoża dzień po dniu, miesiąc po miesiącu i rok po roku, ścięgna górnej części stopy utrzymywane są w skróconej pozycji.


Zwiększa to ryzyko wystąpienia typowych schorzeń, takich jak zapalenie powięzi podeszwowej – powszechne, trudne do wyleczenia i bolesne zapalenie grubego, pajęczynowego pasma tkanki łączącej kości palców.Wyjśćie:

Naukowcy nie sugerują, aby wszyscy porzucili tenisówki i chodzili boso. „Ale jest to trend w projektowaniu, który jest dziś powszechny, szczególnie w przypadku obuwia sportowego, a my chcemy zrozumieć, jakie długoterminowe skutki mogą mieć dla osób noszących buty ze sprężynami w palcach”.  mówi drugi autor badania Nicholas B. Holówka, adiunkt antropologii na Uniwersytecie w Buffalo College of Arts and Science.


Najlepiej buty sportowe zakładać tylko na czas wykonywania ćwiczeń sportowych.Badanie opublikowano w czasopiśmie Scientific Reports .


Natomiast więcej informacji znajdziesz tu: https://www.tiktok.com/@squatuniversity/video/7189350263180905770

21 wyświetleń0 komentarzy