top of page

Pikolinian chromu -sposób na cukrzycę. Na stan przedcukrzycowy, dla sportowców i na poprawę wagi.

Pikolinian chromu to forma mineralnego chromu, który można znaleźć w suplementach. Może być skuteczny w poprawianiu odpowiedzi organizmu na insulinę lub obniżaniu poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą. Co więcej, może pomóc zmniejszyć głód, apetyt i napadowe objadanie się. Poprawia metabolizm składników odżywczych i w sposób pośredni powoduje utratę wagi.
Chrom to minerał występujący w kilku formach. Trójwartościowy chrom, to bezpieczna forma chromu, zwykle uważana za niezbędną, co oznacza, że ​​musi być otrzymywana z pożywienia. Chociaż jedną niebezpieczną postać można znaleźć w zanieczyszczeniach przemysłowych, bezpieczna postać występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych. Należy jednak zauważyć, że procesy rolnicze i produkcyjne wpływają na ilość chromu w żywności .


Występowanie w pokarmach:


Z tego powodu rzeczywista zawartość chromu w określonej żywności może się różnić i nie ma wiarygodnej bazy danych na temat zawartości chromu w żywności. Ponadto, chociaż wiele różnych pokarmów zawiera ten minerał, większość zawiera bardzo małe ilości (1–2 μg na porcję) ( 20 ). Chrom jest zawarty w drożdżach, wołowinie gotowanej, jajkach i jabłkach, gruboziarnistych kaszach, płatkach, pełnoziarnistym pieczywie, chudym mięsie, rybach, owocach morza, zielonym groszku, brokułach, kiełkach pszenicy i ziołach. Niektóre badania wykazały, że brokuły mają wysoką zawartość chromu, około 11 μg na 1/2 filiżanki, podczas gdy pomarańcze i jabłka mogą zawierać około 6 μg na porcję ( 1 , 22 ).

Podczas przygotowywania potraw w nierdzewnych naczyniach typu wok lub żelazna patelnia chrom przedostaje się do pożywienia i stamtąd do organizmu. Również twarda woda z kranu może dostarczać od 1 do 7% dziennego spożycia tego pierwiastka. Chrom nieorganiczny, np. chlorek chromu, nie wchłania się tak łatwo jak chrom z pożywienia, drożdży i wątroby. Jak dowodzą badania naukowe, dieta bogata w błonnik zwiększa przyswajanie chromu. Chrom w mięsie, serze i produktach pełnoziarnistych jest lepiej przyswajalny niż ten znajdujący się w warzywach.


Działanie :


Chrom, zdrowa dieta i ćwiczenia gwarantują zachowanie szczupłej sylwetki. Informacja ta powinna być szczególnie cenna dla osób cierpiących na otyłość. Niedobór chromu powoduje szybsze odkładanie się tkanki tłuszczowej. To jest przyczyną nadwagi. Chrom hamuje nadmierne łaknienie. Sprawia, że człowiek traci zachcianki na słodycze. Dzieje się tak dlatego, że chrom reguluje poziom cukru we krwi. Osoba, która odczuwa niezdrowy apetyt na słodycze, powinna wyrównać niedobór chromu.


Chociaż niektórzy badacze kwestionują, czy ten minerał jest naprawdę niezbędny, spełnia kilka ważnych funkcji w organizmie (2 ). Na przykład jest częścią cząsteczki zwanej chromoduliną, która pomaga hormonowi insuliny wykonywać swoje działania w organizmie (3 , 4 ). Insulina , cząsteczka uwalniana przez trzustkę, jest ważna w przetwarzaniu węglowodanów, tłuszczu i białka przez organizm (5 ).

Co ciekawe, wchłanianie chromu w jelitach jest bardzo niskie, przy wchłanianiu mniej niż 2,5% spożytego chromu ( 1 ). Jednak pikolinian chromu jest alternatywną formą chromu, która jest lepiej wchłaniana. Z tego powodu ten typ jest powszechnie spotykany w suplementach diety (3 , 6 ). Pikolinian chromu jest mineralnym chromem przyłączonym do trzech cząsteczek kwasu pikolinowego (3 ).


Objawy niedoboru chromu

Niedostateczne ilości chromu w ustroju mogą wywoływać następujące objawy:

 • bóle głowy,

 • drażliwość,

 • lęki,

 • zmęczenie,

 • wzrost poziomu cukru we krwi,

 • drętwienie i mrowienie palców u rąk oraz nóg,

 • zaburzenia koordynacji ruchowej,

 • wzrost poziomu cholesterolu.

Niedobór chromu może przyczynić się również do powstania zaburzenia przemiany glukozy oraz zmniejszenia wrażliwości na insulinę, co w konsekwencji sprzyja hiperglikemii. Spożywanie niedostatecznych ilości chromu może podnieść stężenie insuliny we krwi i przyczynić się do występowania cukrzycy u dorosłych. Wzrost stężenia insuliny pociąga za sobą nadmierne wydalanie chromu z moczem, co zwiększa niedobór tego pierwiastka w organizmie i wspomaga rozwój cukrzycy. Podawanie pacjentom chromu może zapobiec tej chorobie. Taka kuracja poprawia tolerancję glukozy, obniża stężenie insuliny i zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na insulinę niezbędną do utrzymywania normalnego stężenia glukozy we krwi. Pozytywne skutki kuracji widać najlepiej u pacjentów cierpiących na silny niedobór. Witamina C pomaga przyswajać chrom. Antagonistycznie do niej działają wapń i cukry proste. Dieta bogata w te składniki powoduje szybszą utratę chromu. ((Wapń przynosi dużo korzyści dla organizmu, dlatego nie należy przestawać go uzupełniać.))


W skrócie, Na co działa chrom wg, badań naukowych:

 • obniża poziom cukru we krwi

 • zmniejsza głód, apetyt i napadowe objadanie się

 • reguluje poziom cholesterolu (hamuje indukowaną przez cholesterol stymulację agregacji płytek krwi u szczurów z hipercholesterolemią)

 • pomaga w zerwaniu z nałogiem (badanie na szczurach uzależnionych od morfiny)

 • reguluje organizm po chronicznym wysiłku fizycznym (poprawia różne parametry metaboliczne i zmniejsza stres oksydacyjny u szczurów z chronicznym i ostrym wysiłkiem fizycznym)

 • utrzymuje beztłuszczową masę ciała

Chrom a odchudzanie

Jednym z podstawowych sposobów na przyspieszenie utraty masy ciała jest zwiększenie wrażliwości komórek organizmu na insulinę, w czym swoją role może odgrywać chrom. Chrom, regulując poziom cukru we krwi, hamuje napady wilczego głodu, zmniejsza apetyt, czasem likwiduje apetyt na słodycze. Poza tym chrom przyspiesza spalanie tłuszczów.

Ile można schudnąć, stosując chrom? Ukazało się wiele prac, w których próbowano ocenić wpływ suplementacji chromem na masę ciała i kompozycje (stosunek tkanki tłuszczowej i mięśniowej) u osób zdrowych i chorych na cukrzycę. Jednak w większości przypadków wyniki nie były oszałamiające.

Jedna duża analiza obejmowała 9 różnych badań, w tym 622 osoby z nadwagą lub otyłością, aby uzyskać pełny obraz tego, czy ten minerał jest przydatny w odchudzaniu. W badaniach tych stosowano dawki do 1000 μg / dobę pikolinianu chromu. Ogólnie rzecz biorąc, badanie to wykazało, że pikolinian chromu powoduje bardzo małą utratę wagi (2,4 funta lub 1,1 kg) po 12 do 16 tygodniach u dorosłych z nadwagą lub otyłością.

Dlatego tabletki na odchudzanie z chromem nie zawsze mogą okazać się bezpośrednio skuteczne.

Jednakże większość ludzi, którzy próbowali schudnąć i nie dopuścić do tego, jest zaznajomiona z uczuciem głodu i silnym pragnieniem jedzenia. W kilku badaniach zbadano, czy pikolinian chromu może być przydatny w tym zakresie.

W 8-tygodniowym badaniu, 1000 μg / dzień chromu (w postaci pikolinianu chromu) zmniejszyło spożycie pokarmu, głód i apetyt u zdrowych kobiet z nadwagą (15 ). Naukowcy poinformowali, że wpływ chromu na mózg mógł spowodować takie efekty.

Inne badania dotyczyły osób z zaburzeniami napadowego objadania się lub depresją, ponieważ grupy te mogą potencjalnie odnieść największe korzyści z tłumienia głodu lub głodu.

W 8-tygodniowym badaniu 113 osób z depresją otrzymywało 600 μg chromu dziennie w postaci pikolinianu chromu lub placebo. Naukowcy odkryli, że apetyt i apetyt zostały zmniejszone dzięki suplementom pikolinianu chromu w porównaniu z placebo ( 16 ).

Ponadto w niewielkim badaniu zaobserwowano możliwe korzyści u osób cierpiących na zaburzenia z napadami objadania się. W szczególności dawki od 600 do 1000 μg / dzień mogły prowadzić do zmniejszenia częstości epizodów napadowego objadania się i objawów depresji (17 ).


Dawka i przeciwwskazania:


Chrom zawarty w pożywieniu nie wywiera szkodliwych efektów na zdrowie. Jednak stosowanie dodatkowej suplementacji chromem wymaga ostrożności.

Ogólnie rzecz biorąc, wykazano, że pikolinian chromu (III) nie jest toksyczny dla ludzi. W przypadku większości dorosłych można go przyjmować doustnie w dawkach do 1000 μg dziennie. [47] Ta niska toksyczność ogólnie wiąże się z niską absorbancją Cr (III), w organizmie przez płuca , skóry i przewodu pokarmowego , [48], w połączeniu z wysoką wydalania. Zwykle 99% pobranego chromu (III) wydala się z kałem. Odnotowano jednak pojedyncze przypadki suplementacji chromu (III), przy dawce powyżej 1200 μg na dzień, prowadzące do niewydolności nerek, jednak związek ten jest niejasny i nie został jeszcze zbadany. [49]

58 wyświetleń0 komentarzy