top of page

Sól Emska - naturalny sposób na choroby układu oddechowego dla dzieci i dorosłych

Sól Emska to znany od XVII wieku sposób na choroby układu oddechowego. Roztwór soli naturalnych ma skład zbliżony do naturalnej wody emskiej z niemieckiego kurortu Bad Ems, gdzie w poprzednich stuleciach jeździli europejscy arystokraci, by leczyć choroby układu oddechowego inhalacjami z wody mineralnej.


Jest to środek o działaniu wykrztuśnym i alkalizującym, stosowany w nieżytach dróg oddechowych i astmie oskrzelowej. Naturalny i bezpieczny, dorównujący swym działaniem znanym produktom farmaceutycznym.


Sól emska to biały, suchy, jednorodny proszek o słonawym smaku.

Oryginalna sól Emsera otrzymuje się z 350 ml wody termalnej przez odparowanie. Sól zawiera ponad 30 różnych minerałów i pierwiastków śladowych. Głównymi składnikami są jony sodowe, chlorkowe i wodorowęglanowe.

Przykładowy skład substancji czynnych jednej tabletki przeznaczonej do rozpuszczania w szklance wody:

 • wodorowęglan sodu – 630 mg

 • chlorek sodu – 243 mg

 • bezwodny siarczan potasu – 12,06 mg

 • bezwodny siarczan sodu – 8,1 mg

 • bezwodny wodorofosforan sodu – 0,45 mg.

W tym jony: Na⁺ 213 mg, K⁺ 3 mg, SO₄²⁻ 6 mg, Cl⁻ 7,5 mg, CO₃²⁻ 408 mg, HPO₄²⁻ 150 μg, Br⁻35 μg.4
W składzie preparatu znajduje się mieszanina soli alkalicznych jak bromek, chlorek, siarczan czy wodorowęglan sodu, a także siarczan potasu czy fosforan sodu dwuzasadowy. W tabletkach jest też benzoesan sodu, który odpowiada za działanie wykrztuśne i antyseptyczne. W soli emskiej w postaci tabletek musujących jest też kwas organiczny (np. winowy - obojętny dla organizmu) odpowiadający za musowanie tabletki rozpuszczonej w płynie.


W Polsce dostępne są w aptekach produkty o składzie zbliżonym do składu wody emskiej naturalnej.


Uwaga na zbędne dodatki! Czytaj skład. Zwłaszcza w tabletkach do ssania, mogą ukrywać się substancje dodatkowe słodzące jak ksylitol, sorbitol, izomalt, maltodekstryna (uwaga dla cukrzyków) ; aromaty, poliwinylopirolidon (może wywoływać alergie i guzy), sacharynian sodu (może wywołać alergię, białkomocz; uwaga kobiety w ciąży! - przechodzi barierę krew-łożysko), stearynian magnezu (zaburza wchłanianie związków odżywczych w jelicie, osłabia układ odpornościowy).Może być stosowany jako woda mineralna o wysokim stopniu zmineralizowania. Poprzez podrażnianie błony śluzowej dróg oddechowych pobudza do wydzielania śluzu, po czym alkalizuje i rozrzedza wydzielinę.


Jest rozpuszczalna w wodzie, najczęściej występuje w postaci tabletek. Rozpuszcza się od 1 do 2 tabletek w połowie lub w całej szklance przegotowanej wody z mlekiem lub przegotowanej, ciepłej wody i pije 3 razy na dobę po jedzeniu. Są również gotowe tabletki do ssania (dorośli i dzieci od 6 roku życia: 1 pastylkę 3-5 razy na dobę).


Występuje również w postaci sprayów do nosa oraz można urzywać ją do nebulizacji (inhalacji 5 ml soli rozpuszczonej w wodzie za pomocą nebulizatora strumieniowego dwa razy dziennie).


Dla mniejszych dzieci 2-6 roku życia zalecana jest inhalacja i nebulizacja. Pamiętajmy jednak, że dzieci nie powinny wdychać pary wodnej z solą emską dłużej niż przez 5 minut w jednej sesji.


Jako nebulizacja sól emska w badaniach naukowych nie skróciła czasu choroby ale w znacznym stopniu zmniejszyła ilości porannej plwociny i zmniejszyła toczący się stan zapalny oskrzeli.


Wyniki badania pokazują, że skuteczności leczenia wyłącznie roztworem soli emskiej u dzieci w wieku 2 – 6 lat jest porównywalna z leczeniem ksylometazoliną. Ponadto w przypadku soli emskiej nie było przeciwwskazań u noworodków i niemowląt oraz nie ograniczano długości stosowania, ponieważ nie stwierdzono potencjalnych skutków ubocznych w odróżnieniu ksylometazoliny, która może powodować trudności w zasypianiu bądź nadmierne pobudzenie, przekrwienie, pieczenie błon śluzowych nosa i gardła, suchość błon śluzowych nosa, kichanie oraz powyżej 5 dni stosowania może prowadzić do wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych, a w konsekwencji do wtórnego zapalenia błony śluzowej nosa.


zastosowanie:

 • kaszel mokry jako środek wykrztuśny (pobudza do odkrztuszaniai zmniejsza lepkość wydzieliny osadzonej w oskrzelach)

 • kaszel suchy

 • katarem sienny

 • tzw. kaszel palacza

 • działanie nawilżające i odkażające

 • niweluje suchość i uczucie drapania w gardle

 • przywracają równowagę pH w jamie ustnej

 • pomaga osobom z refluksem


Ogólnie sól emska uznawana jest za środek bezpieczny – rzadko zdarza się, aby jej wykorzystanie prowadziło do jakichś problemów zdrowotnych. Należy jednak zachować ostrożność w kilku schorzeniach:


Przeciwwskazania:

 • uczulenia na substancje czynne lub którykolwiek składnik preparatu

 • gruźlicy

 • krztuśca

 • zapalenia opłucnej.

i Uwaga, środek ten zawiera duże ilości sodu – jego nagromadzenie w organizmie może sprzyjać retencji płynów, co grozi powstawaniem obrzęków u osób obciążonych tą przypadłością.