top of page

9 korzyści i zastosowań olejku z oregano

Oregano to pachnące zioło, które jest najlepiej znane jako składnik włoskiej kuchni.

Jednak można go również skoncentrować w olejku eterycznym zawierającym przeciwutleniacze i silne związki, które mają udowodnione korzyści zdrowotne.

Olejek oregano jest ekstraktem i chociaż nie jest tak mocny jak olejek eteryczny, wydaje się być przydatny zarówno po spożyciu, jak i nałożeniu na skórę. Z drugiej strony olejki eteryczne nie są przeznaczone do spożycia.

Co ciekawe, olej z oregano jest skutecznym naturalnym antybiotykiem i środkiem przeciwgrzybiczym, który może pomóc Ci schudnąć i obniżyć poziom cholesterolu.

Botanicznie znane jako Origanum vulgare , oregano to roślina kwitnąca z tej samej rodziny, co mięta. Jest często używany jako zioło do aromatyzowania żywności.

Chociaż pochodzi z Europy, obecnie rośnie na całym świecie.

Oregano było popularne od czasu, gdy starożytne cywilizacje greckie i rzymskie używały go do celów leczniczych. W rzeczywistości nazwa oregano pochodzi od greckich słów „oros” oznaczających górę i „ganos” oznaczających radość lub zachwyt.

Zioło jest również używane od wieków jako przyprawa kulinarna.

Olejek eteryczny z oregano jest wytwarzany przez suszenie na powietrzu liści i pędów rośliny. Po wysuszeniu olej jest ekstrahowany i zagęszczany przez destylację z parą wodną.

Olejek eteryczny z oregano można zmieszać z olejem nośnikowym i stosować miejscowo. Nie należy go jednak spożywać doustnie.

Z drugiej strony ekstrakt z olejku oregano można wytwarzać kilkoma metodami ekstrakcji przy użyciu związków, takich jak dwutlenek węgla lub alkohol. Jest szeroko dostępny jako suplement i często można go znaleźć w postaci tabletek lub kapsułek .

Oregano zawiera związki zwane fenolami, terpenami i terpenoidami. Mają silne właściwości przeciwutleniające i odpowiadają za jego zapach .

  • Karwakrol. Najobficiej występujący fenol w oregano, wykazano, że hamuje wzrost kilku różnych rodzajów bakterii .

  • Tymol. Ten naturalny środek przeciwgrzybiczy może również wspierać układ odpornościowy i chronić przed toksynami .

  • Kwas rozmarynowy. Ten silny przeciwutleniacz pomaga chronić przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki .

Uważa się, że związki te leżą u podstaw wielu korzyści zdrowotnych oregano.


Oto 9 potencjalnych korzyści i zastosowań olejku z oregano:


1. Naturalny antybiotyk

Oregano i zawarty w nim karwakrol mogą pomóc zwalczać bakterie.

Staphylococcus aureus bakteria jest jedną z najczęstszych przyczyn zakażenia powoduje dolegliwości, takich jak zatrucie pokarmowe i infekcji skóry.

W jednym konkretnym badaniu oceniano, czy olejek eteryczny z oregano poprawił przeżycie 14 myszy zakażonych Staphylococcus aureus .

Okazało się, że 43% myszy, którym podawano olejek eteryczny z oregano, przeżywało ponad 30 dni, wskaźnik przeżycia prawie tak wysoki, jak wskaźnik przeżycia 50% myszy, które otrzymywały regularne antybiotyki .

Badania wykazały również, że olejek eteryczny z oregano może być skuteczny przeciwko niektórym potencjalnie opornym na antybiotyki bakteriom.

Obejmuje to Pseudomonas aeruginosa i E. coli , które są częstymi przyczynami infekcji dróg moczowych i dróg oddechowych .

Chociaż potrzeba więcej badań na ludziach nad działaniem ekstraktu z olejku oregano, zawiera on wiele takich samych związków jak olejek eteryczny z oregano i może oferować podobne korzyści zdrowotne, gdy jest stosowany jako suplement.2. Może pomóc obniżyć poziom cholesterolu

Badania wykazały, że olej z oregano może pomóc obniżyć poziom cholesterolu .

W jednym z badań 48 osób z lekko wysokim cholesterolem otrzymało porady dotyczące diety i stylu życia, aby obniżyć poziom cholesterolu. Trzydziestu dwóm uczestnikom podawano również 0,85 uncji (25 ml) ekstraktu oleju z oregano po każdym posiłku.

Po 3 miesiącach osoby, którym podano olej z oregano, miały niższy (zły) cholesterol LDL i wyższy HDL (dobry) cholesterol w porównaniu z osobami, którym podano właśnie dietę i porady dotyczące stylu życia .

Wykazano również, że karwakrol, główny składnik oleju z oregano, pomaga obniżyć poziom cholesterolu u myszy, które były karmione dietą wysokotłuszczową przez 10 tygodni.

Myszy, którym podawano karwakrol wraz z dietą wysokotłuszczową, miały znacznie niższy poziom cholesterolu pod koniec 10 tygodni w porównaniu z tymi, które właśnie otrzymały dietę wysokotłuszczową .

Uważa się, że działanie obniżające poziom cholesterolu oleju z oregano jest wynikiem działania fenoli, karwakrolu i tymolu .


3. Silny przeciwutleniacz

Przeciwutleniacze pomagają chronić organizm przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.

Uważa się, że wolne rodniki odgrywają rolę w starzeniu się i rozwoju niektórych chorób, takich jak rak i choroby serca.

Wolne rodniki są wszędzie i są naturalnym produktem przemiany materii.

Mogą jednak odkładać się w organizmie pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak dym papierosowy i zanieczyszczenia powietrza.

W jednym ze starszych badań z użyciem probówki porównano zawartość przeciwutleniaczy w 39 powszechnie stosowanych ziołach i stwierdzono, że oregano ma najwyższe stężenie przeciwutleniaczy.

Okazało się, że oregano zawierało 3–30 razy więcej przeciwutleniaczy niż inne badane zioła, w tym tymianek, majeranek i dziurawiec .

W gramach na gram oregano ma 42 razy więcej antyoksydantów niż jabłka i 4 razy więcej niż jagody. Uważa się, że jest to spowodowane głównie zawartością kwasu rozmarynowego .

Ponieważ ekstrakt z oleju z oregano jest bardzo skoncentrowany, potrzebujesz znacznie mniej oleju z oregano, aby uzyskać takie same właściwości przeciwutleniające, jak ze świeżego oregano.


4. Może pomóc w leczeniu infekcji drożdżakowych

Drożdże to rodzaj grzyba. Może być nieszkodliwy, ale przerost może powodować problemy z jelitami i infekcje, takie jak pleśniawki.

Najbardziej znanymi drożdżakami są Candida , która jest najczęstszą przyczyną zakażeń drożdżakowych na świecie .

W badaniach w probówkach stwierdzono, że olejek eteryczny z oregano jest skuteczny przeciwko pięciu różnym typom Candida , takim jak te, które powodują infekcje jamy ustnej i pochwy. W rzeczywistości był bardziej skuteczny niż jakikolwiek inny testowany olejek eteryczny .

Badania w probówkach wykazały również, że karwakrol, jeden z głównych związków oleju z oregano, jest bardzo skuteczny przeciwko doustnej Candida .

Wysoki poziom drożdżaków Candida jest również powiązany z niektórymi chorobami jelit, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Badanie probówki na skuteczność oregano olejku na 16 różnych szczepów Candida, stwierdzono, że olej może być oregano dobrą alternatywę leczenia dla Candida infekcjami drożdżowymi. Potrzebne są jednak dalsze badania .


5. Może poprawić zdrowie jelit

Oregano może korzystnie wpływać na zdrowie jelit na wiele sposobów.

Objawy jelitowe, takie jak biegunka, ból i wzdęcia, są częste i mogą być spowodowane przez pasożyty jelitowe.

W jednym starszym badaniu podano 600 mg oleju z oregano 14 osobom, które miały objawy jelitowe w wyniku pasożyta. Po codziennym leczeniu przez 6 tygodni wszyscy uczestnicy doświadczyli redukcji pasożytów, a 77% zostało wyleczonych.

Uczestnicy doświadczyli również zmniejszenia objawów jelitowych i zmęczenia związanego z objawami .

Oregano może również pomóc w ochronie przed inną częstą dolegliwością jelitową znaną jako „ nieszczelne jelito ”. Dzieje się tak, gdy ściana jelita zostaje uszkodzona, umożliwiając bakteriom i toksynom przedostanie się do krwiobiegu.

W badaniu na świniach olejek z oregano chronił ścianę jelita przed uszkodzeniem i zapobiegał „nieszczelności”. Zmniejszyło również liczbę bakterii E. coli w jelitach .


6. Może mieć właściwości przeciwzapalne

Zapalenie organizmu wiąże się z wieloma niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi.

Badania wykazały, że olej z oregano może zmniejszać stan zapalny .

Jedno z badań na myszach wykazało, że olejek eteryczny z oregano, wraz z olejkiem eterycznym tymianku, zmniejsza markery stanu zapalnego u osób, które miały sztucznie wywołane zapalenie okrężnicy .

Wykazano również, że karwakrol, jeden z kluczowych składników oleju z oregano, zmniejsza stan zapalny.

W jednym badaniu bezpośrednio stosowano różne stężenia karwakrolu na opuchnięte łapy lub uszy myszy. Carvacrol zmniejszył obrzęk łapy i ucha odpowiednio o 35–61% i 33–43%.


7. Może pomóc złagodzić ból

Olejek oregano został zbadany pod kątem jego właściwości przeciwbólowych.

W jednym starszym badaniu na myszach testowano standardowe środki przeciwbólowe i olejki eteryczne , w tym olejek z oregano, pod kątem ich zdolności do łagodzenia bólu.

Okazało się, że olejek eteryczny z oregano znacznie zmniejszał ból u myszy, wywierając działanie podobne do powszechnie stosowanych środków przeciwbólowych fenoprofenu i morfiny.

W badaniach zaproponowano, że wyniki te wynikały prawdopodobnie z zawartości karwakrolu w oregano.

Podobne badanie wykazało, że ekstrakt z oregano zmniejsza ból u szczurów, a odpowiedź jest zależna od dawki, co oznacza, że ​​im więcej ekstraktu oregano zjadały szczury, tym mniej bólu wydawały się odczuwać.

8. Może mieć właściwości zwalczające raka

Kilka badań wykazało, że karwakrol, jeden ze związków oleju z oregano, może mieć właściwości zwalczające raka.

W badaniach z użyciem probówek na komórkach rakowych karwakrol wykazał obiecujące wyniki w odniesieniu do komórek raka płuc, wątroby i piersi.

Stwierdzono, że hamuje wzrost komórek i powoduje śmierć komórek rakowych .

Chociaż są to obiecujące badania, nie przeprowadzono żadnych badań na ludziach, więc potrzebne są dalsze badania.

9. Może pomóc schudnąć

Dzięki zawartości karwakrolu z oregano, olej z oregano może wspomagać odchudzanie.

W jednym z badań myszy były karmione zwykłą dietą, dietą wysokotłuszczową lub dietą wysokotłuszczową z karwakrolem. Osoby, którym podawano karwakrol wraz z dietą wysokotłuszczową, zyskały znacznie mniej masy i tkanki tłuszczowej niż osoby, które właśnie stosowały dietę wysokotłuszczową.

Ponadto wydaje się, że karwakrol odwraca łańcuch zdarzeń, które mogą prowadzić do tworzenia się komórek tłuszczowych.

Potrzebne są dalsze badania, aby wykazać, że olej z oregano odgrywa rolę w utracie wagi, ale warto spróbować w ramach zdrowej diety i stylu życia.


Jak używać olejku z oregano

Ekstrakt z olejku oregano jest szeroko dostępny w postaci kapsułek i tabletek. Można go kupić w większości sklepów ze zdrową żywnością lub przez Internet.

Ponieważ siła suplementów oregano może być różna, ważne jest, aby przeczytać wskazówki na poszczególnych opakowaniach, aby uzyskać instrukcje dotyczące stosowania produktu.

Dostępny jest również olejek eteryczny z oregano, który można rozcieńczyć olejem nośnikowym i stosować miejscowo. Pamiętaj, że nie należy spożywać olejku eterycznego.

Nie ma standardowej skutecznej dawki olejku z oregano. Jednak często miesza się go z około 1 łyżeczką (5 ml) oliwy z oliwek na kroplę olejku z oregano i nakłada bezpośrednio na skórę.

Podobnie jak inne olejki eteryczne, należy pamiętać, że olejku eterycznego z oregano nie należy spożywać doustnie.


Przeciwwskazania:

Jeśli jesteś zainteresowany przyjmowaniem ekstraktu z oleju z oregano, ale obecnie zażywasz leki na receptę, skonsultuj się z lekarzem przed dodaniem go do swojego schematu.

Ponadto wyciąg z oleju z oregano nie jest generalnie zalecany kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.


Podsumowując

Ekstrakt z olejku oregano i olejek eteryczny z oregano są stosunkowo tanie i łatwo dostępne.

Oregano ma wyższą zawartość przeciwutleniaczy niż większość owoców i warzyw i jest pełne silnych związków zwanych fenolami.

Oregano zawiera również związki, które mogą być skuteczne między innymi w przypadku infekcji bakteryjnych i grzybiczych, stanów zapalnych i bólu.

Ogólnie wydaje się, że ma wiele zalet zdrowotnych i może być przydatna jako naturalne leczenie niektórych typowych dolegliwości zdrowotnych.Autor: Alexandra Rowles, RD

Recenzja medyczna przeprowadzona przez dr Debrę Rose Wilson, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT


Źródła:

1. In vitro activity of origanum vulgare essential oil against candida species

Marlete Brum Cleff,1,* Ana Raquel Meinerz,1,* Melissa Xavier etc…

2. Inflammation and gastrointestinal Candida colonization

Carol A. Kumamoto*

3. In vitro activities of natural products against oral Candida isolates from denture wearers

Cristina Marcos-Arias , Elena Eraso, Lucila Madariaga, Guillermo Quindós

4. In vitro activity of essential oils extracted from plants used as spices against fluconazole-resistant and fluconazole-susceptible Candida spp

Patrícia Pozzatti , Liliane Alves Scheid, Tatiana Borba Spader,

5. Carvacrol Protects against Hepatic Steatosis in Mice Fed a High-Fat Diet by Enhancing SIRT1-AMPK Signaling

Eunkyung Kim , Youngshim Choi, Jihee Jang, Taesun Park

6. The effects of essential oils and aqueous tea infusions of oregano (Origanum vulgare L. spp. hirtum), thyme (Thymus vulgaris L.) and wild thyme (Thymus serpyllum L.) on the copper-induced oxidation of human low-density lipoproteins

Tea Kulisić , Anita Krisko, Verica Dragović-Uzelac, Mladen Milos, Greta Pifat

7. Antioxidant activity and phenolic compounds in selected herbs

W Zheng , S Y Wang

8. Candida infection and colonization among trauma patients

Dimitra Manolakaki , George Velmahos, Themistoklis Kourkoumpetis…

9. Chemical Composition of Origanum vulgare L. essential Oil from Bulgaria

Józef Kula ,Teresa Majda,Albena Stoyanova &Evgenij Georgiev

10. Oregano (Origanum vulgare) extract for food preservation and improvement in gastrointestinal health

Jacob P. Veenstra and Jeremy J. Johnson

11. Antimicrobial activity of carvacrol: current progress and future prospectives

Antonia Nostro , Teresa Papalia

12. Antifungal activity and mode of action of thymol and its synergism with nystatin against Candida species involved with infections in the oral cavity: an in vitro study

Ricardo Dias de Castro, Trícia Murielly Pereira Andrade de Souza, Louise Morais Dornelas Bezerra,

13. Antioxidant activity and sensory evaluation of a rosmarinic acid-enriched extract of Salvia officinalis

Erica L Bakota , Jill K Winkler-Moser, Mark A Berhow,

14. Effects of Essential Oils and Monolaurin on Staphylococcus aureus: In Vitro and In Vivo Studies

Harry G Preuss , Bobby Echard, Azad Dadgar, Nadeem Talpur

15. [The antibacterial activity of oregano essential oil (Origanum heracleoticum L.) against clinical strains of Escherichia coli and Pseudomonas aeruginosa]

[Article in Polish]

Monika Sienkiewicz , Małgorzata Wasiela, Anna Głowacka

16. Antimicrobial Activity of Six Essential Oils Against a Group of Human Pathogens: A Comparative Study

Adrian Man, Luigi Santacroce, Romeo Jacob, Anca Mare, and Lidia Man

17. Effects of Origanum onites on endothelial function and serum biochemical markers in hyperlipidaemic patients

B Ozdemir , A Ekbul, N B Topal, E Sarandöl, ….

167 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page