top of page

Dawkowanie ziół dla niemowlat i dzieci - obliczenia i wytyczne

Poniższe wyliczenia i sugestie zielarki Rosemary Gladstar mogą zostać wykorzystane do określenia odpowiedniej ilości preparatu ziołowego, którą należy podawać niemowlętom i dzieciom do 12 roku życia.


Należy jednak pamiętać, że są to jedynie wytyczne.Należy wziąć zawsze pod uwagę:


· Wagę dziecka,

· ogólny stan zdrowia dziecka,

· moc i jakość podanych ziół,

· charakter choroby dziecka,

· przyjmowanie innych leków i ziół oraz możliwe interakcje.


Uwagi wstępne:


1. Dawka wyjściowa:

- Typowa dawka dla osoby dorosłej powyżej 75kg to 1 filiżanka (180 ml) herbaty i dwa zakraplacze (lub pompowania, czyli 60 kropli) nalewki na każdą dawkę. Poniższe informacje opierają się na tych informacjach.

Uwagi do ciężaru właściwego produktu:


Ile kropli w ml?

W zależności od składu i gęstości roztworu danej nalewki ilość kropli w pompowaniu jest przybliżony. Czasami producent może podać masę kropli ( gęstość) w karcie charakterystyki. Można również skorzystać z internetowych kalkulatorów kropli dla farmaceutów.


Ile gramów w łyżce suszonego ziela?

Przybliżony ciężar rozdrobnionego surowca pierwotnego ziół:


Łyżeczka do herbaty:

Kwiaty – 1,0 g

Liście – 1,5 g

Ziele – od 1,5 g do 4,0 g

Korzenie, nasiona, owoce – od 4,0 g do 5,0 g


Łyżka stołowa:

Kwiaty – od 3,0 g do 4,5 g

Liście – od 3,0 g do 4,5 g

Ziele – od 4,5 g do 8,0 g

Korzenie, nasiona, owoce – od 9,0 g do 12,0 g


2. Częstotliwość dawkowania:

- Postępuj zgodnie z zaleceniami dawkowania na etykiecie produktu, jeśli chodzi o częstotliwość, czyli ile razy dziennie zioła należy podawać, stosując dawki obliczone i dostosowane dla wieku dziecka.

Przykład:

jeśli dawka dla osoby dorosłej to 1 filiżanka herbaty lub 2 krople nalewki 3 razy dziennie, zalecana dawka dla 2-latka to 2 łyżeczki herbaty lub 10 kropli nalewki również 3 razy dziennie.Niemowlęta do 6 miesiąca życia:


Zioła i produkty ziołowe nie powinny być podawane dzieciom poniżej 6 miesiąca życia, ponieważ ich układ trawienny nie jest na tyle dojrzały, aby przetworzyć więcej niż mleko matki (lub mieszankę modyfikowaną, jeśli to konieczne).


Sposób pośredni:


Aby podać zioła niemowlęciu, najlepiej, aby matka karmiąca przyjęła pełną dawkę zioła (patrz uwaga: poniżej), a zioło przejdzie do dziecka wraz z mlekiem matki.


Jeśli dziecko znajduje się w trudnej sytuacji, na przykład z powodu gazów lub kolki, lub jeśli nie jest karmione piersią, można od czasu do czasu bezpośrednio podać dziecku niewielką ilość nalewki bezalkoholowej lub rozcieńczonej herbaty.


Niemowlęta powyżej 6 miesiąca życia:


Niemowlakom powyżej 6 miesiąca życia można podawać zioła bezpośrednio, jednak ponieważ każde dziecko jest inne, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek bólu brzucha lub niepokoju należy zaprzestać podawania ziół.

Jeśli to możliwe, zawsze podawaj niemowlętom i dzieciom wersję bezalkoholową, a jeśli nie jest to możliwe, rozcieńcz nalewkę w mleku matki (lub mleku modyfikowanym), soku lub wodzie do podania. (mimo wszystko nie zalecam!).Zasady bezpieczeństwa:

NIE pozwalaj dziecku ssać zakraplacza ani dotykać nim ust! Będą tego chcieli, więc bądź przygotowany! Tubka jest wykonana ze szkła i może pęknąć w przypadku wystarczająco mocnego ugryzienia, może również spowodować zanieczyszczenie nalewki i potencjalnie spowodować rozwój pleśni w produkcie. Pleśń to biała lub szarawa kropelka, którą można zobaczyć unoszącą się na powierzchni płynu lub przyczepioną do szklanej rurki z zakraplaczem. Jeśli został zanieczyszczony, należy wyrzucić produkt i nie używać go.


Zalecenia Rosemary Gladstar dotyczące ilości ziela, jaką należy podawać dzieciom.


Herbaty ziołowe wg. łyżeczek

Jeśli dawka dla osoby dorosłej (w wieku 12 lat i więcej) wynosi 1 filiżanka herbaty, dla dzieci zaleca się następujące spożycie:


Wiek - Dawkowanie Młodsi niż 2 lata - 1/2 do 1 łyżeczki 2 do 4 lat - 2 łyżeczki 4 do 7 lat - 1 łyżka stołowa 7 do 11 lat - 2 łyżki


Nalewki ziołowe wg. kropli

Jeśli dawka dla osoby dorosłej wynosi 2 zakraplacze (60 kropli), u dzieci zaleca się następujące środki:


Wiek -- Dawkowanie Młodsze niż 3 miesiące -- 2 krople 3 do 6 miesięcy -- 3 krople 6 do 9 miesięcy -- 4 krople 9 do 12 miesięcy -- 5 kropli 12 do 18 miesięcy -- 7 kropli 18 do 24 miesięcy -- 8 kropli 2 do 3 lat - 10 kropli 3 do 4 lat - 12 kropli 4 do 6 lat - 15 kropli 6 do 9 lat - 24 krople 9 do 12 lat - 30 kropli


Inne sposoby ustalenia dawkowania:

Reguła Younga – aby uzyskać dawkowanie dla dziecka - dodaj cyfrę 12 do wieku dziecka, a następnie podziel wiek dziecka przez tę sumę.


Przykład:

dawka dla 4-latka:

4 lata +12 =16

4 lata : 16 = 0,25

czyli 1/4 dawki dla osoby dorosłej.


Przykład na produkcie:


np Rumianek ekstrakt:

Stosowanie: do 15 kropli dodać do ½ szklanki letniej wody; zamieszać i wypić.

Dla czteroletniego dziecka wg. reguły Younga 4:16=0,25

Czyli wychodzi 3,75 kropli na dawkę.


** Dodatkowe pytanie: Zaokrąglić do 4 czy zostawić 3 krople?

Z zasad matematycznych wychodzi na to że zaokrąglamy do 4. Moim zdaniem zawsze lepiej zachować zasadę bezpieczeństwa. Zostałabym przy 3 kroplach na dawkę.

Reguła Cowlinga

aby uzyskać dawkowanie dla dziecka- liczbę następnych urodzin dziecka podziel przez 24.


Przykład: dawka dla 4-letniego dziecka kończącego następnie 5 rok życia będzie wynosić:

5 : 24 = 0,21

czyli 1/5 dawki dla osoby dorosłej.


Przykład na produkcie:

Echinacea ekstrakt:

Stosowanie: do 0,5 ml (1 dawka zakraplacza) dodać do ½ szklanki letniej wody; zamieszać i wypić.

Dla czteroletniego dziecka wg. reguły Cowlinga 5:24=0,21

Czyli wychodzi 0,1ml - 1/5 dawki zakraplacza.


Wykorzystane źródło:

„Ziołowe środki lecznicze dla zdrowia dzieci” autorstwa Rosemary Gladstar64 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page