top of page

Pasożyty jelitowe - objawy i 5 naturalnych sposobów

Jeśli masz pasożyty jelitowe, możesz się zastanawiać, czy naturalny środek może pomóc w przywróceniu zdrowia. Chociaż nie ma zbyt wielu badań potwierdzających ich stosowanie, niektóre zioła, nasiona i ich ekstrakty mogą Ci przynieść korzyści.


W tym artykule omówiono naturalne środki, które zwalczają pasożyty. Omówiono również niektóre typowe pasożyty oraz objawy, które możesz odczuwać przy zarobaczeniu.

Objawy

Objawy pasożytów jelitowych obejmują ogólnie:


 • wzdęcia

 • Biegunka

 • Zmęczenie lub słabość

 • Gaz

 • Mdłości

 • Przekazywanie robaka w stolcu

 • Ból lub tkliwość żołądka

 • Wymioty

 • Utrata masy ciała


Objawy być bardzo różne i zależą przede wszystkim od rodzaju pasożyta i miejsca w którym się znajduje.

Objawy pasożytnicze u kobiet:

bolesne miesiączki z obfitymi upławami, zapalenie pęcherza moczowego i nerek, torbiele, mięśniaki, cysty, zapalenie jajników,rozdwajanie i łamanie paznokci.

Objawy pasożytnicze u mężczyzn:

zapalenie prostaty, impotencja, torbiele, piasek i kamienie w nerkach i pęcherzu moczowym, przerost gruczołu krokowego.

Objawy pasożytnicze u dzieci:


Ogólne

bóle głowy, zgrzytanie zębami w nocy, zaparcia/biegunki, astma, bóle stawów i mięśni, anemia, alergie, znamiona skórne, problemy skórne, piegi i zmiany barwnikowe, zaburzenia snu, nerwowość, gazy i wzdęcia.


Objawy pasożytnicze u dzieci w zależności od pasożyta:


Owsiki

Do objawów często zgłaszanych przy enterobiozie należą: świąd okolicy odbytu (głównie w nocy), utrata apetytu, bladość skóry, cienie pod oczami. Obserwuje się także: nadpobudliwość nerwową, zgrzytanie zębami, częsty płacz, zaburzenia koncentracji, problemy ze snem. Uporczywy świąd okolicy odbytu i drapanie może powodować stany zapalne skóry odbytu.

Glista

Objawy nasilają się w nocy i mogą utrzymywać się około 2 tygodni (tyle czasu larwa wędruje przez płuca), po czym samoistnie ustępują. W przypadku zajęcia układu pokarmowego możemy zaobserwować: bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, zaburzenia łaknienia, nudności, wymioty, wzdęcia. Zarażenie glistą ludzką może prowadzić do apatii bądź nadmiernego pobudzenia, zaburzeń snu, a w przypadku długo trwającej choroby – do zahamowania rozwoju psychofizycznego.


Lamblia

Objawy lambliozy u dziecka zależą od masywności zakażenia i zjadliwości połkniętego szczepu. Średni czas wylęgania to 1-2 tygodnie. W większości przypadków przebieg jest bezobjawowy. Najczęściej są to: bóle brzucha zaraz po jedzeniu, biegunka, zaburzenia łaknienia, niedokrwistość, astma oskrzelowa, niewielka żółtaczka, w badaniach laboratoryjnych obserwuje się wzrost eozynofilii.
Jeśli uważasz, że możesz mieć pasożyty jelitowe, natychmiast skontaktuj się ze specjalistą, który może polecić testy (w tym testy kału ) w celu identyfikacji pasożyta. Zalecą również leczenie i wyjaśnią, jak zapobiec nawrotowi problemu.


Po leczeniu możesz potrzebować badania, aby upewnić się, że pasożyty zniknęły.
Pasożyty jelitowe są zazwyczaj wywoływane przez pierwotniaki (organizmy jednokomórkowe) lub robaki(robaki i larwy). Najczęstsze typy pierwotniaków to Giardia i Cryptosporidium. Najczęstsze robaki to owsiki , tęgoryjce , tasiemce i glisty.


W wielu przypadkach są one przenoszone przez kontakt z zakażonym kałem. Może się to zdarzyć, jeśli żywność, gleba lub woda są zanieczyszczone.


Ryzyko zarażenia pasożytem jest wyższe, jeśli mieszkasz lub odwiedzasz obszar, w którym pasożyty są powszechne lub gdzie odchody ludzkie lub zwierzęce nie są odpowiednio traktowane. Opieka nad dziećmi i placówki opieki długoterminowej to miejsca, w których istnieje większe ryzyko zarażenia pasożytami.


Ryzyko jest również większe, jeśli nie stosujesz odpowiedniej higieny lub Twój układ odpornościowy nie działa tak dobrze, jak powinien.


Zwierzęta domowe są głównym źródłem pasożytów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że po dotknięciu zwierząt należy myć ręce. Zwierzęta zwykle liżą swoje futro, aby same się pielęgnować. Wielokrotnie pasożyty i ich jaja znajdują się na sierści.Naturalne środki lecznicze

Należy przeprowadzić więcej badań, aby potwierdzić, że wszelkie naturalne środki mogą skutecznie leczyć pasożyty jelitowe.


Niektóre badania sugerują, że niektóre zioła mogą zawierać związki, które można przekształcić w leki na bazie roślin do leczenia pasożytów.


Istnieją również dowody na to, że dieta bogata w witaminę A oraz minerały selen i cynk może poprawić naturalną obronę organizmu przed infekcjami pasożytniczymi.


Istnieją ograniczone badania sugerujące, że niektóre zioła mogą pomóc w walce z pasożytami, jeśli jesteś już zarażony. Zauważ, że większość badań dotyczyła zwierząt, a nie ludzi.


Oto kilka kluczowych wniosków z badań:


Berberyna

Związek ten można znaleźć w ziołach takich jak berberys pospolity ( Berberis vulgaris ). Kilka badań wykazało, że berberyna może zmniejszać liczbę pasożytów.


Na przykład w raporcie opublikowanym w Iranian Journal of Parasitology w 2014 r. berberyna z berberysu pomogła chronić przed infekcją tasiemca. Berberynę można również znaleźć w ziołach takich jak gorzknik kanadyjski czy koptis.


Nasiona Papai

W jednym badaniu z 2015 r. grupa dzieci w wieku szkolnym w hrabstwie w Kenii przez kilka miesięcy jadła owsiankę z mielonymi nasionami papai. Innym grupom podawano owsiankę z dodatkiem leków przeciwpasożytniczych lub zwykłą owsiankę bez leczenia.


Grupa, która jadła owsiankę z nasion papai, miała o 63,9% mniej jaj glisty w kale po teście. Grupa, która jadła owsiankę leczniczą miała o 78,8% mniej jaj. Uczniowie, którzy jedli nieleczoną owsiankę, mieli ogólnie wyższą liczbę jaj.


Nasiona dyni

Pestki dyni są bogate w aminokwasy i kwasy tłuszczowe. W szczególności są bogate w berberynę, kukurbitynę i palmatynę. Wszystko to są aminokwasy, o których wiadomo, że uszkadzają niektóre pasożyty.


W badaniu na zwierzętach opublikowanym w International Journal of Molecular Sciences w 2016 roku naukowcy odkryli, że ekstrakty z nasion dyni obniżyły liczbę jaj i dorosłych pasożytów u myszy.


Należy zauważyć, że pasożyt w badaniu to taki, który infekuje myszy, a nie ludzi. Naukowcy badają tego pasożyta, ponieważ działa jak pasożyty, które mogą zarażać ludzi.


Piołun

W badaniu z udziałem myszy ekstrakt z krzewu piołunu zabił, sparaliżował lub uszkodził dorosłe tasiemce i ich jaja. Badanie z 2017 roku zostało opublikowane w Journal of Helminthology .


Wiele leków jest wytwarzanych ze związków zawartych w piołunu. Mimo to potrzebne są dalsze badania, zanim stanie się jasne, że sama roślina jest niezawodnym sposobem leczenia infekcji.


Dieta

Eksperci medycyny naturalnej twierdzą, że kwas żołądkowy może pomóc w ochronie przed pasożytami w żywności. Zalecają, abyś:


 • Unikaj kawy, cukru, alkoholu i rafinowanych zbóż.

 • Dodaj więcej czosnku do posiłków.

 • Zwiększ ilość spożywanych marchewek, słodkich ziemniaków i dyni. Te pokarmy są bogate w beta-karoten, który zamienia się w witaminę A w twoim ciele. Witamina A pomaga organizmowi w walce z robakami .

 • Odbuduj „dobre” bakterie w jelitach dzięki pokarmom bogatym w probiotyki , takim jak jogurt.

 • Jedz pokarmy bogate w witaminę C i witaminy z grupy B.

 • Unikaj surowego mięsa lub ryb.


Niektórzy pracownicy służby zdrowia sugerują również oczyszczenie jelit lub detoks. Wiąże się to z połączeniem diety bogatej w błonnik z suplementami w celu oczyszczenia jelit. Te suplementy obejmują babkę płesznik , buraki i siemię lniane .

29 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page