top of page

Możesz nie wiedzieć, że masz stłuszczoną wątrobę


Stłuszczenie wątroby może być najczęstszą chorobą, o której nigdy nie słyszałeś. Ma go co najmniej 1 na 4 osoby, czyli występuje częściej niż cukrzyca i zapalenie stawów razem wzięte. A wielu z tych, którzy mają stłuszczoną wątrobę, może nawet o tym nie wiedzieć. W większości przypadków ta choroba wątroby jest łagodna, ale może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Jednak często możesz kontrolować lub odwrócić stłuszczenie wątroby dzięki inteligentnym zmianom w swoim stylu życia.

Co to jest?

Kiedy w wątrobie gromadzi się zbyt dużo tłuszczu, oznacza to stłuszczenie wątroby. Istnieją dwa podstawowe typy: niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) i alkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby , zwana także alkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby. Czasami dodatkowy tłuszcz może wywołać zmiany, które uniemożliwiają prawidłową pracę wątroby. Ponieważ twoja wątroba filtruje toksyny z twojej krwi, może to spowodować ciężką chorobę.


Najczęstszy rodzaj stłuszczenia wątroby jest zwykle nieszkodliwy. Ale niektórzy ludzie rozwijają cięższą wersję zwaną niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby (NASH). To wtedy dochodzi do zapalenia wątroby, które może prowadzić do marskości (niegojących się blizn na wątrobie) i większej szansy na raka wątroby i choroby serca. Eksperci uważają, że NASH wkrótce stanie się głównym powodem przeszczepów wątroby.


Kogo dotyczy stłuszczenie wątroby?

Eksperci nie do końca rozumieją, dlaczego niektórzy ludzie to dostają, a inni nie. Ale jest to bardziej prawdopodobne, jeśli masz nadwagę lub otyłość; masz cukrzycę, wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, wysokie ciśnienie krwi lub zapalenie wątroby typu C i inne infekcje wątroby; lub zażywasz pewne leki, w tym sterydy lub leki na raka. Większość osób z tym typem stłuszczenia wątroby jest w średnim wieku. Ale choroba może przydarzyć się każdemu, nawet dzieciom.


Alkoholowe stłuszczenie wątroby

Ludzie, którzy piją dużo – więcej niż jeden drink dziennie dla kobiet i dwa dla mężczyzn – mogą zachorować na ten typ. Bycie otyłym lub kobietą również zwiększa twoje szanse. Mogą cię obciążać predyspozycje genetyczne. To może być pierwszy etap poważniejszych problemów. Jeśli będziesz dalej pić, możesz mieć alkoholowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, niewydolność wątroby i większe prawdopodobieństwo raka wątroby.


Objawy

Przez większość czasu nie ma żadnego. Dlatego tak wielu ludzi, którzy go mają, nie zdaje sobie sprawy, że tak jest. Ale niektórzy ludzie mogą odczuwać ból lub ucisk w środkowej lub prawej części brzucha lub być bardzo zmęczeni. A czasami stłuszczenie wątroby i związane z tym problemy mogą powodować utratę apetytu i utratę wagi.Diagnoza

Ponieważ często nie daje żadnych objawów, lekarze mogą przegapić stłuszczenie wątroby. Typowe testy laboratoryjne również mogą go nie wykryć. Specjalne badania krwi mogą sprawdzić, jak dobrze działa wątroba. Twój lekarz może chcieć wykonać USG lub tomografię komputerową, aby zobaczyć, jak wygląda twoja wątroba. Możesz potrzebować biopsji: lekarz użyje igły, aby pobrać bardzo małą próbkę wątroby, aby sprawdzić, czy nie występują oznaki choroby.Leczenie

Istnieją metody leczenia stłuszczenia wątroby, które mają różny sukces. Należą do nich witamina E, liraglutyd (Saxenda, Victoza), semaglutyd (Ozempic, Rybelsus, Wegovy) i pioglitazon (Actos).

Ale możesz wprowadzić zmiany w stylu życia, aby kontrolować chorobę – a nawet sprawić, by zniknęła powinieneś:


Schudnąć

Otyłość jest główną przyczyną NAFLD. Więc jeśli jesteś ciężki, porozmawiaj ze specjalistą, aby opracować plan odchudzania w oparciu o zdrowe odżywianie (przy mniejszej ilości kalorii) i większej aktywności. 0,5kg lub 1kg na tydzień jest dobre. Pomocne może być zmniejszenie już nawet 3% do 5% masy ciała.


Ćwiczyć

Nawet jeśli ciężko Ci ćwiczyć wystarczająco dużo, pomoże umiarkowana aktywność – np. szybki marsz przez 150 minut na cały tydzień – może pozbyć się części tłuszczu w wątrobie.


Nie pić

Kiedy masz alkoholową chorobę stłuszczeniową wątroby, najważniejszą rzeczą do zrobienia jest zaprzestanie picia. Może nie jest to łatwe, ale korzyści są duże, zwłaszcza jeśli wyłapiesz stłuszczenie wcześnie – możesz być w stanie całkowicie odwrócić szkody. Jeśli uważasz, że masz problem z alkoholem, porozmawiaj ze swoim terapeutą. Rezygnacja z alkoholu może również pomóc w niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby.


Zadbać o inne choroby

Wylecz lub wyreguluj powiązanw schorzenia, takie jak cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu. Zapytaj swojego lekarza, czy możesz przerwać przyjmowanie leków, które mogą powodować stłuszczenie wątroby lub przejść na inne. Regularnie osprawdzaj ze specjalistą postępy, aby na bieżąco śledzić wszelkie zmiany, których możesz potrzebować w swoim planie leczenia.Zapobieganie


Te same zdrowe nawyki, które leczą stłuszczenie wątroby, mogą zmniejszyć twoje szanse na jego uzyskanie. Ćwicz regularnie. Stosuj pożywną dietę, z dobrymi dla siebie tłuszczami i dużą ilością warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Ogranicz alkohol. Współpracuj z lekarzem, aby zarządzać swoim zdrowiem i postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi przyjmowanych leków. Oto miły bonus: te strategie pomagają również uniknąć innych problemów, takich jak otyłość, cukrzyca i choroby serca.

129 wyświetleń0 komentarzy

Comentarios


bottom of page