top of page

Szczepionka na boreliozę jest w końcowej fazie badań klinicznych

Kleszcze przenoszące boreliozę rozprzestrzeniają się w lasach i obszarach zielonych w coraz większej ilości. Miłośnicy outdooru mogą zdobyć nową broń przeciwko boreliozie, jeśli nowy kandydat na szczepionkę będzie dobrze działał, ale na informacje jakie będzie jej dokładny skład i faktycznie działanie będziemy musieli jeszcze kilka lat poczekać.


Gdyby szczepionka uzyskała aprobatę organów regulacyjnych, stałaby się jedyną dostępną szczepionką na boreliozę. Oczekuje się, że zanim potencjalna szczepionka trafi na rynek w Stanach Zjednoczonych,zajmie to kilka lat. Firmy twierdzą, że jeśli badanie trzeciej fazy zakończy się sukcesem, prawdopodobnie będą ubiegać się o oficjalne zezwolenie w 2025 roku.

Nowa szczepionka nazywa się VLA15 i znajduje się w trzeciej fazie badań klinicznych na ludziach. Został stworzony przez firmę Pfizer i francuskiego producenta leków Valneva.

„Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z osiągnięcia tego ważnego kamienia milowego w rozwoju VLA15” – powiedział w oświadczeniu dyrektor medyczny Valneva, Juan Carlos Jaramillo . „Choroba z Lyme nadal się rozprzestrzenia, stanowiąc niezaspokojoną potrzebę medyczną, która wpływa na życie wielu osób na półkuli północnej”.


Czy działanie przewyższy efekty uboczne?


Na dwoje babka wróżyła. Konsumenci amerykańscy mieli kiedyś dostęp do ludzkiej szczepionki przeciwko boreliozie, zwanej LYMERix , ale została wycofana z rynku 20 lat temu. Szczepionka miała dość wysoką skuteczność, ale niektórzy użytkownicy obwiniali ją o działania niepożądane, w tym zapalenie stawów. Jak zauważa National Institute of Allergy and Infectious Diseases , „analiza FDA i innych nie potwierdziła tego wniosku (?!) ” – ale użycie szczepionki gwałtownie spadło, prowadząc do jej zaprzestania. Na rynku amerykańskim jest jednak szczepionka dla psów.


Nowy kandydat na szczepionkę dla ludzi działa w sposób podobny do LYMERix, celując w zewnętrzne białko powierzchniowe bakterii Borrelia , które wywołują boreliozę. Ale VLA15 pomija region białkowy, „który niektórzy przypisywali zdarzeniom niepożądanym”, według NIAID.

Badanie, które jest obecnie w toku, obejmuje około 6000 uczestników w Stanach Zjednoczonych i Europie, którzy mają co najmniej 5 lat i mieszkają w miejscach, w których borelioza jest „wysoce endemiczna”, mówią Pfizer i Valneva.

Według firm farmaceutycznych kandydat na szczepionkę wywołał silną odpowiedź immunologiczną u dorosłych i dzieci we wcześniejszych próbach, „z akceptowalnym profilem bezpieczeństwa i tolerancji”.


Alternatywa


Poza potencjalną szczepionką, trwają prace nad inną bronią przeciwko boreliozie: przeciwciałem monoklonalnym opracowanym przez MassBiologics, która jest częścią University of Massachusetts Medical School. Oczekuje się, że pierwsza faza badań przeciwciała na ludziach zakończy się w tym miesiącu , a druga faza prawdopodobnie rozpocznie się wiosną przyszłego roku.
4 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page